Bilim & Teknik

Mars'tan hayat belirtileri gelmeye başladı

Mars'ta bir zamanlar yaşamak mümkünmüş.

Mars'tan hayat belirtileri gelmeye başladı

NASA'nın Mars'ta yaptığı incelemeler sonuç vermeye başladı ve komşu gezegende bir zamanlar yaşanılabilir hayat olduğu ortaya çıktı. Mars'ta Curiosity robotu aracılığıyla araştırma yapan NASA, devrim niteliğinde verilere ulaştı.

Araştırmalar sonucunda milyonlarca yıl önce Mars'ta içilebilir su bulunduğu tespit edildi ve bunun 'Mars'ta bir zamanlar yaşam oluşmuş olabilir' şeklinde değerlendirildi.

1367306826_mars.jpg

NASA Uzay Mühendisi Nagin Cox, Adana Çukurova Üniversitesi'nde 'Mars'a yolculuk: 2004 Mars Keşif Gezilerinden MSL'ye: Curiosity' başlıklı bir konuşma yaptı. Bu konuşmada çarpıcı açıklamalarda bulunan Cox, "Araştırmalarda küçük yuvarlak taşlar elde ettik. Bunlar bir zamanlar buralarda insan beline kadar gelebilecek nehirler olduğunu gösterdi. Bunun üzerine 'Bir zamanlar Mars'ta bir yaşam oluşmuş olabilir mi?' sorusunu sorduk ve cevabımız 'evet' oldu. Milyonlarca yıl önce Mars'ta bulunan su içilebilir bir suydu ve içilmesinde problem yoktu, bunu öğrendik. Burada kilit olan bazı kimyasal maddeleri ayrıştırdık. Bundan sonraki misyonumuz, Sharp Dağı'na çıkmak. Curiosity'nin dağa çıkması yaklaşık 8 ay sürecek, oraları gezecek. Robotumuz nükleer enerjiyle çalışıyor ve dolayısıyla en az 1 sene boyunca çalışması bekleniyor." dedi.

Yorumlar
sanane
Sanki sen biliyonda konuşuyon boş boş !!
Cevapla
ali
Ne alemler vardir,siz bilmezsiniz!!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.