Bilim & Teknik

Merkür'ün Dünya ile Güneş arasından geçişini canlı izleyin!

Merkür Güneş'in yanından geçecek ve bu Dünya çapında izlenebilecek.


Bildiğiniz gibi Merkür, Güneş Sistemi'ne en yakın gezegen ve bugün Merkür Güneş'in önünden geçecek. Bu geçiş Dünya çapında bazı bölgelerden de görülebilecek. Türkiye’de de gözlemlenebilecek Merkür geçişi, Ankara'da 14.12, Antalya'da 14.25'te izlenebilecek. Bu durum akşam saat 20.00 gibi son bulacak ve bu saate kadar görülebilecek. 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi (TUG) Müdür Vekili Prof. Dr. Halil Kırbıyık’ın yazılı açıklamasına göre, bu olay başladıktan  birkaç dakika sonra Merkür diski güneş diskinin tamamen içine girmiş şekilde görünecek.

Geçiş esnasında Merkür'ün diski Güneş'in diskine göre çok küçük kalacağı için gözlük kullanılsa bile tutulma gözle fark edilemeyecek. Geçişi gözlemleyebilmek için mutlaka özel üretilmiş Güneş filtresine sahip teleskoplar kullanılması gerekiyor. Eğer filtresiz dürbün, teleskop ve benzer optik bir aletle Güneş'e doğrudan bakarsanız, göz retinası ciddi zarar görebilir.

Merkür'ün bir sonraki geçişi 11 Kasım 2019 tarihinde olacak. Daha sonraki tarihler ise 13 Kasım 2032, 7 Kasım 2039 ve 7 Mayıs 2049 olarak belirtildi.

Eğer bu geçişi izlemek istiyorsanız, aşağıdaki videoda canlı olarak izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.