Metroların güvenliğinden sorumlu robotun işine son verildi

New York City, Times Square metro istasyonunda güvenlik amacıyla kullanılan robotun deneme sürecini sonlandırdı.

Metroların güvenliğinden sorumlu robotun işine son verildi

Teknoloji ve güvenlik alanında atılan bu adım, hem yolcuların hem de yetkililerin robotun performansını ve etkileşimini değerlendirmeleri açısından önemli bir deneyim oldu. Robotun kullanımdan kaldırılması, gelecekteki güvenlik teknolojilerinin şekillenmesi ve geliştirilmesi adına değerli bilgiler sunuyor. Bu gelişme, şehrin güvenlik sistemlerinde teknolojinin rolüne dair devam eden tartışmaların bir parçası olarak dikkat çekiyor.

New Yorklular, şimdilik, New York Polis Departmanı'nın (NYPD) Times Square metro istasyonunda devriye gezmek için kullandığı robota veda edebilirler. Mayor Eric Adams'ın New York City için yüksek teknoloji deneylerinden biri olan ve R2-D2'nin devasa bir kardeşi gibi görünen 400 pound ağırlığındaki Knightscope K5, geçen yıl yolcuları güvende tutmak amacıyla pilot bir programda görevlendirilmişti, ancak yerinde ele alınması gereken durumlar için faydalı olabilecek herhangi bir yeteneğe sahip değildi. Departmanın bir sözcüsü, "K5 Knightscope, NYC metro sistemindeki pilot programını tamamladı," dedi.

Metroların güvenliğinden sorumlu robotun işine son verildi

K5'in video kaydedebilen kameraları ve insanların canlı bir ajanla iletişime geçmelerini sağlayan bir butonu var. İki ay süren deneme süreci boyunca, gece yarısından sabah 6'ya kadar istasyonda devriye gezdi, ancak "devriye gezdi" ifadesi cömertçe kullanılmış olabilir. Makinenin kolları yok ve merdivenlerden çıkıp inemez. Yolcular, genellikle yanında birkaç polis memuru olduğunu ve neredeyse her zaman şarjda göründüğünü belirtti.

New York, Aralık'ta sona eren deneme aşamasında K5'i saat başı yaklaşık 9 dolar karşılığında kiraladı. Adams, robotun Times Square istasyonunda konuşlandırılmasını duyururken, "Bu, asgari ücretin altında," dedi. "Tuvalet molası yok, yemek molası yok." O sırada, gizlilik savunucuları makinenin zamanla yüz tanıma ve diğer gözetleme araçlarıyla donatılabileceğinden endişe ediyordu. Artık K5'in NYC'de gözetleme amacıyla kullanılacağı konusunda endişelenmelerine gerek kalmadı, tabii ki şehir yetkilileri onu başka amaçlarla kiralamaya devam etmeye karar vermezlerse. Knightscope'un bir sözcüsü, "Belirli müşteriler hakkında konuşmaya yetkili değiliz," dedi, bu muhtemelen NYC hükümetini de kapsıyor.