Bilim & Teknik

Apollo 11 astronotu Collins'ten 'dünya dışı yaşam' yorumu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 1969 yılında Ay'a gerçekleştirdiği ilk insanlı görevinde bulunan 88 yaşındaki efsanevi astronot Michael Collins, Twitter'da düzenlediği bir soru-cevap oturumunda 'dünya dışı yaşam' hakkında görüşünü paylaştı.

Michael Collins'dan heyecan yaratan "evet"

Apollo 11 görevinde yer alan astronot Michael Collins, Twitter üzerinden '#AskMichaelCollins' etiketiyle bir soru-cevap oturumu düzenledi.

Michael Collins'dan heyecan yaratan "evet"

Bir kullanıcı, oturum sırasında Collins'e 'dünya dışı yaşamın' var olduğuna inanıp inanmadığını sordu.

​Collins, bu soruya 'Evet' yanıtını verdi. Deneyimli astronotun bu yanıtı, dünya dışı yaşamın, evrenin farklı noktalarında geliştiğine inanan kullanıcıların tweet yağmuruyla sonuçlandı. 

Efsanevi astronot Collins, ilk insanlı Ay görevinde, meslektaşları Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ile birlikte kritik bir rol oynadı.

Görev süresince Ay'a ayak basmayan Collins, görev süresince Ay'ın yörüngesini dolaşarak fotoğraflar çekmişti.

Collins, Ay'a inen Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'i yüzey görevlerini tamamladıktan sonra onları geri almak için komuta modülünü hazır tutmuştu.

Collins, 'Mars'ı kolonize etme' fikrinin en büyük destekçileri arasında yer alıyor.

Yorumlar
mansur
Aya gidilme olayı tam bir safsata! Ölmeden önce gerçekleri açıkla da insanlık adına bir hayır işle
Cevapla
nuri
Dünya dışı yaşam var tabiki ammaaa....Metafizik meselesi. Boyut değiştirmeden görmek mümkün değil maalesef.
Cevapla
Mathias
Dünya dışı yaşam formlarının seyahat edip akıl şuur sahibi olduğunu düşünmek ilginç. Var tabi ki ama seviyeleri ne?
Cevapla
avni
yav he kesin vardır, benim anlamadığım madem dünya dışı yaşam var milyonlarca yıldır bu dünya ayakta niye merak edip gelen giden olmamış, ha derseniz ki evrenin çok ücra köşelerindeler o yüzden gelmeleri imkansız, o zaman bunu gündem edip rant kasmanın mantığı ne, ulaşamayacağımız, iletişime geçemeyeceğimiz yaşam formunun bize ne faydası var, zaten insan hayatımız boyunca asla karşılaşamayacağız. Şu dünya dışı yaşam tatavasını bir türlü anlamıyorum.
Cevapla
Selçuk Nuray
Merak edip gelmemeleri olmadıkları anlamına gelmez. Aynı Amerikalıların neden Avrupa'yı keşfetmediği sorusu içinde geçerlidir. Amerika keşfedilmeden öncede orada binlerce yıllık medeniyet (İnkalar, mayalar, kızılderililer) vardı. Ama merak edip gelmediler biz gidip onları bulduk...
kazim çoban
la melekler cinler ve şeytanlar var ya bunlarda uzaylı
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.