Bilim & Teknik

Microsoft Sualtı Veri Merkezi Testlerine Başladı

Microsoft, çevre dostu yapıdaki sualtı veri merkezi testlerini başlattı

Microsoft Sualtı Veri Merkezi Testlerine Başladı

Microsoft, sualtı veri merkezi testlerine başladı. Project Natick adı verilen çalışma ile suyun altına taşınacak olan veri merkezinin tepkime sürelerini hızlandırıma, soğutma maliyetlerini düşürme ve çevre dostu bir yapıyla ciddi önem taşıdığı ifade ediliyor.

1454407222_microsoft-data-center-2.jpg

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

Microsoft'un sualtı kapsülü içinde hazırladığı sistem, çeşitli sunucuları içinde barındırarak doğal bir soğutmaya maruz kalacak. Bu da veri merkezlerinin en ciddi sorunlarından biri olan soğutma noktasında önemli bir gelişme olacak. Ülkemizde de büyük firmalar veri merkezlerini soğuk iklim noktalarına taşıyarak benzer çözümler üretiyor.

Project Natick adı verilen proje ile, Pasifik sahilinin 1 kilometre dışında bir alana 10 metre seviyesinde yerleştirilen sualtı kapsülü, ısınma sorununa doğrudan çözüm sunarak sunucuların veri hızlarını da yüksek seviyede stabil olarak tutmasını sağlayacak.  Bu projenin çevre dostu olması ise yine doğal soğutma sayesinde klima gibi harici soğutma sistemlerinin etkisini tamamen ortadan kaldırmak oldu.

1454407820_microsoft-data-center-3.jpg

Dünyada ilk kez suyun altına yerleştirilen veri merkezi testi son dönemde firmaların önemsediği çevre dostu yapı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.