Bilim & Teknik

MIT'nin 'yumurta' yapısından ilham aldığı yeni batarya teknolojisi!

MIT'te görev yapan bilim adamları bataryada devrim niteliğinde bir buluşa imza attı.

MIT'nin 'yumurta' yapısından ilham aldığı yeni batarya teknolojisi!

Teknoloji şirketleri genellikle önemli ölçüde yeni teknolojilerle akıllı telefonların pil ömrünü uzatmanın mümkün olduğunu ve bu alanda çalışmalar yaptıklarına dair açıklama yaparlar. Son kullanıcı olarak bizler, üreticilerden şimdiye kadar mevcut teknolojilerini yazılım optimizasyonu ve enerji tasarrufunu geliştirerek telefonlarda sadece hafif bir pil ömrü artışı sağlamasından başka bir şey göremedik. Ancak iyi haber Massachusetts Institute of Technology (MIT)'de piller üzerinde çalışma yapan bir grup araştırmacıdan geldi.

1439247998_manset.jpg
Bilim adamlarının geliştirilmesinde uzun süredir üzerinde çalıştıkları bu teknolojiye "yumurta kabuğu ve sarısı" deniyor. Bu bataryalarda nanopartiküller ve titanyum dioksit'ten yapılmış bir dış kabuk, ve iç (sarısı) olarak aluminyum yağıltı oturtularak oluşturulmuş anotlar bulunuyor.

Titanyum dioksit ve alüminyum kullanılan bataryalar, standart pillerin üç katı daha fazla enerji depolayabiliyor. Bunun yanı sıra yeni geliştirilen bataryalar özelliklerini bozmadan ve mevcut bataryalarda fazla şarj döngüsünden dolayı yaşanan güç kaybınında önüne geçiyor.  Nanopartiküller sayesinde kapasitesini kaybetmeden şu anki lityum bataryalardan daha yüksek performans sağlayan bataryalar, bu süreçte hiç bir kapasitesi kaybı olmaksızın 500 şarj döngüsünü sorunsuz şekilde tamamlıyor ve sadece 6 dakika içinde pilin tamamen şarj olmasını sağlıyor.

Ticari amaçlı satışa sunulacak cihazlarda bu teknolojinin kullanım süreci konusunda henüz bir rapor yayınlanmış değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.