Müslümanların Avrupa'ya getirdiği 10 büyük icat!

İslami bilim adamları, geçmişte Avrupa'ya bilim ve teknolojide öncülük etmiştir. Haberimizde birçok alanda birbirinden farklı, çağın ötesindeki icatlarıyla Avrupa'ya ders veren Müslüman bilim adamlarının bazı icatlarını sizler için derledik.

 Müslüman mucitlerin Avrupa'yı ve dünyayı değiştiren icatlarını siz değerli okuyucularımız için derledik.


Kahvenin bulunması, ilk uçma deneyi, cerrahi aletlerin dizaynı, sabunun icadı gibi gelişmeler ile insanlığın adeta yaşamını değiştiren buluşları gelin haberimizden birlikte inceleyelim.


İşte Müslümanların Avrupa'ya getirdiği 10 büyük icat;

Aşı


Aşı ilk olarak İslam dünyasında geliştirildi. Hatta Avrupa'da çiçek aşısı daha bulunmadan 50 yıl önce Osmanlı Devleti'nde çok yaygın olarak kullanılırdı.

Uçmak


Wright Kardeşlerin ilk uçma denemesinden 1000 yıl kadar önce 852 yılında Abbas İbn Firnas adlı bir Arap Cordoba'daki Ulucaminin minaresinden tahtadan kanatlarla atladı.


Uçmayı umuyordu, tabii uçamadı. Ama tahta kanatların yarattığı paraşüt etkisi sayesinde hafif bir şekilde yere düştü. 875 yılında 70 yaşındayken bu kez ipek ve kartal tüylerinden yaptığı kanatlarla bir uçurumdan atladı. 10 dakika kadar havada kalmayı başardı.

Algoritma


Algoritma ve Trigonometri de İslam dünyasının bir buluşudur ve Avrupa müslümanlar sayesinde öğrenmiştir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.