Ekran filtresi Bugün inanması zor geliyor ama gerçek. CRT monitörlerin yaydığı radyasyonun insan gözüne zarar vermemesi için ekran filtreleri kullanılırdı. Bu filtreler aynı zamanda monitörlerin rahatsız edici parlak ışığını da filtreleyerek gözü rahatlatırdı. Yani, monitör karşısında çalışırken beyninizin radyasyondan yanmaması için özel bir koruyucu kalkan kullanmak zorundaydınız.

Dot Matrix yazıcılar İğne uçlu vurmalı yazıcıları hatırlamıyor olamazsınız. Hala bazı devlet dairlerinde görebildiğimiz bu eski nesil yazıcıların çıkardığı gürültülü ses hala bir nesil insanın kabuslarına girer. Lazer ve mürekkep yazıcılar çıktı, çocuklarımızın geleceği kurtuldu! Yazıcıların gürültüsü o kadar büyük bir sorundu ki, bu gürültüyü kodlayarak müzik çalan “çılgın kompüterci”ler bile çıktı.

VGA CRT monitörlerden kurtulduğumuzda, o sorun kaynağı VGA arayüzünden de kurtulduk. Televizyona bağlamak isteseniz formatlar uyuşmaz, kablo yeterince iyi şekilde yerine oturmamışsa, en ufak sarsıntıda monitördeki görüntü gider gelirdi. Üstelik milyonlarca yıl önce tasarlanırken geleceği yeterince iyi öngörememiş teknoloji insanları nedeniyle yüksek çözünürlüklü görüntülerin önündeki en büyük engeldi.oturuduğumuz yerden dev monitörlerden film izlemek, bilgisayara müdahale etmek mümkün hale geldi. Masamızın üzerindeki rahatsız edici kablolardan kurtuldu ve daha da önemlisi, diz üstü bilgisayarımızın peşinden kuyruk gibi sallanan minik fareler artık cebimize, çantamıza giren pratik cihazlara dönüştüler. Kablolu fare ve klavye aslında hala eski ofis sistemlerinde yoğun olarak kullanılıyor ancak kendimizi kandırmayalım, o kablolu fareyi her gördüğümüzde tüylerimiz diken diken oluyor.

CRT Monitör Bu dev monitörler aslında hala eski sistemlerini güncellememiş olan kullanıcıların masalarında görülebiliyor ancak gelin itiraf edelim. Kocaman, ağır, hantal ve çoğu zaman da sorunlu bu dev monitörler yerlerini ince, zarif, hafif ve ucuz LCD’lere bıraktığında dünyada minik bir devrim yaşanmış oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.