Şimdiye kadar birbirinden ilginç icatlara imza atan NASA bu sefer de bambaşka bir “teknolojik çılgınlık” ile karşımızda. On yıllardır gerçekleştirdikleri projeler ile uzay bilimi üzerinde büyük artılar yaratan kurum aynı zamanda günümüzde hepimizin kullandığı bazı teknolojik ürünler ve hatta gıda maddelerine de imza atmıştı. NASA bu sefer de akıllı sandaletler ile sahnede!

International Space Station adlı uzay merkezinde uzun süreli göreve giden astronotlar tahmin edebileceğiniz gibi hem fiziksel hem de ruhsal olarak ağır bir yükün altına giriyor. Bunun bilincinde olan NASA birbirinden ilginç çözümler üretiyor, aynen bahsini ettiğimiz akıllı sandalet gibi.

Dünya’nın aksine yerçekiminin olmadığı uzayda insan bedeni büyük zorluklarla karşılaşıyor, kaslar fazla yoruluyor ve çökebiliyor. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için NASA’nın geliştirdiği Advanced Resistive Exercise Device (ARED) adlı devasa bir cihaz, astronotların uzay yolculuğuna hazır olmaları için çalıştıkları bir egzersiz makinesi. Vakumlu silindirler ile baskı yaratan cihaz, kullanıcısı için yerçekimsiz alanlara hazırlanma şansı sunuyor.

ForceShoe adlı akıllı sandaletler ise bu süreçte astronotlara destek oluyor. Hareket algılayıcı, güç sensörleri gibi içeriklere sahip olan sandaletler işleyiş açısından 3D hareket takip sistemi olan Xsens teknolojisi üzerine kurulmuş. ARED adlı makinede kullanılacak olan ForceShoe akıllı sandaletler vücudun uyguladığı baskıyı dikey ve yanlara doğru dağıtarak vücüdun düzgün bir postürde durmasına ve kasların düzgün çalışmasına olanak veriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.