Bilim & Teknik

NASA Artamis görevi için önemli bir detayı daha paylaştı

Artemis III görevi, insanlığı Ay'a geri götürecek ve yüzeyinde dört uzay yürüyüşü yapan iki astronot olacak.

NASA Artamis görevi için önemli bir detayı daha paylaştı

Şimdi NASA, Artemis astronotlarının uzay araçlarından ayrılıp ay manzarasını keşfettiklerinde giyecekleri uzay giysilerini inşa edecek şirketi seçti. Ajans, Axiom Space'in misyonun ay yürüyüşü sistemini geliştireceğini duyurdu ve en az 228,5 milyon dolar değerinde bir sipariş aldı.

Axiom, NASA'nın Haziran ayında resmi Artemis uzay giysisi ortakları olarak adlandırdığı iki şirketten biri, diğeri ise Collins Aerospace. Ajans, bu özel sipariş için iki satıcıdan gelen teklifleri incelediğini ve Artemis III için Araç Dışı Faaliyet Hizmetleri (xEVAS) uzay giysileri ve ekipmanı tasarlamak, geliştirmek, onaylamak ve nihayetinde üretmek için Axiom'a karar verdiğini söyledi.

NASA Artamis görevi için önemli bir detayı daha paylaştı

Axiom'un xEVAS'ı, ajansın Artemis misyonları için tasarladığı NASA'nın Keşif Ekstraveiküler Hareketlilik Birimi (xEMU) uzay giysileri üzerine inşa edilecek. Şirket duyurusunda, çok çeşitli mürettebat üyelerini barındıracaklarını ve daha fazla esneklik ve keşif için özel araçlarla inşa edileceğini söyledi.

Axiom'un daha geniş bir vücut yelpazesini barındıracak uzay giysisini inşa etmesi, Ay'ı ve diğer derin uzay konumlarını keşfetmeye hazırlanırken özellikle önemlidir. Hatırlarsanız, 2019'da tamamen kadınlardan oluşan bir uzay yürüyüşü, uygun donanım eksikliği nedeniyle iptal edildi ve uzay giysisi tasarımına ve çeşitli boyutların mevcudiyetine dikkat çekti. Artemis III, ilk kadını ay yüzeyine yerleştirmeyi amaçlıyor ve Axiom, duyurusunda bu kadın astronot için bir xEVAS uzay giysisi yapacağını doğruladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.