Bilim & Teknik

NASA, Ay taşlarıyla dolu olan çantaları yanlışlıkla sattı!

NASA, Apollo 11 ve Apollo 17 mürettebatı tarafından kullanılan ve Ay taşlarıyla dolu olan iki çantayı yanlışlıkla sattı.

NASA, Ay taşlarıyla dolu olan çantaları yanlışlıkla sattı!

NASA (National Aeronautics and Space Administration) çok büyük bir skandala imza attı. Uzay araştırma kuruluşu, 1969'da Ay'a ilk kez insan taşıyan Apollo 11 mürettebatının ve 1972'de Ay'a son kez insan taşıyan Apollo 17 mürettebatının kullandığı iki çantayı yanlışlıkla sattığını açıkladı.

Bilgisayar sistemindeki arızadan ötürü geçtiğimiz sene yapılan bir açık artırmada satılan çantalardan birisi, Ay'a iniş yapan mürettebat tarafından toplanan ve incelendikten sonra çantaya yeniden yerleştirilen Ay taşlarıyla doluydu. Bu iki çantanın satıldığını fark ettiklerini söyleyen NASA yetkilileri, çantaları satın alan kişinin sonradan bir başka kişiye sattığını keşfetti. Çantaları alabilmek adına geri ödeme teklif eden uzay araştırma kuruluşu, Nancy Carlson isimli çanta sahibinin bunu kabul etmediğini söyledi. Çantaların ve içerisindeki taşların iadesi için dava açtıklarını söyleyen NASA yetkilileri, Nancy'nin de NASA'ya karşı dava açtığını belirttiler.

1470769727_as11-40-5875hredit.jpg

NASA, taşların ve çantaların milli değer olduğunu ve geri iade edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.