Bilim & Teknik

NASA elektrikli uçak konseptini test etmeye başladı

Elektrikli kanat projesi geleceğin uçuş teknolojisi olacak.

NASA elektrikli uçak konseptini test etmeye başladı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve iki özel havayolu şirketi tarafından geliştirilen LEAPTech projesinde elektrikle çalışan uçağın test sürüşleri başladı.

Test uçuşlarına başladığını duyuran NASA, elektrikle çalışan yeni kanat tasarımının diğer uçaklardan kesinlikle daha farklı olduğunu belirtiyor. LEAPTech adı verilen projede uçak kanadında 18 adet elektrikli motor yer alıyor ve bu motorlar lityum fosfat piller tarafından desteklenmektedir.

1426660192_electric-wing.jpg

Özel modifiye edilmiş bir kamyona monte edilen ve ilk test sürecini bu şekilde başlatmış olan elektrikli kanatta her motor için farklı bir kontrol paneli bulunuyor. Motorların birbirinden bağımsız olarak kontrol edilmesi (çalışma hızının artırılıp azaltılması) uçağın hem daha verimli çalışmasını ve yüksek hızlarda erişmesini hem de düşük gürültü elde etmesini sağlıyor.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde elektrikli uçağa geçişi hedefleyen NASA, LEAPTech teknolojisini kısa vadede özel uçaklarda, uzun vadede ise nakliye uçaklarından kullanmayı planlıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.