Bilim & Teknik

NASA: Mars'a gidenler 2 yıl yaşamak zorunda!

NASA'dan bir bilim insanı "Mars'a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars'a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda." dedi. İşte detaylar!

NASA: Mars'a gidenler 2 yıl yaşamak zorunda!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) görevli Türk bilim adamı Dr. Umut Yıldız, Mars'a yolculuk projesine ilişkin, "Mars'a gidiş minimum 6 ay sürecek. Gidenler 2 yıl Mars'ta yaşamak zorunda." dedi. Yıldız, Ege İhracatçı Birlikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen "Derin uzay misyonlarında bilim" konulu sunum yaptı.

NASA: Mars'a gidenler 2 yaşamak zorunda!

İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında öğretmenlere yönelik gerçekleşen konferansta Yıldız, NASA'nın uzay misyonları hakkında bilgi verdi. Güneşle ilgili çalışmalar kapsamında "Parker Solar Probe" isimli bir araç gönderdiklerini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars'a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021'de kızıl gezegene iniş yapacak. Bunun en büyük özelliği yaşam araştıracak. Detayları çizimleri yapıldı. Çok heyecan verici bir olay. Parça toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde." 

NASA: Mars'a gidenler 2 yıl yaşamak zorunda! - Resim : 1

Mars'a yolculuk hakkında da konuşan Yıldız, roketin inşa sürecinin devam ettiğini ve 2 yıl içinde test sürüşünün gerçekleştirileceğini vurguladı. Roketin ucunda 4 kişilik bir kapsülün bulunduğunu hatırlatan Yıldız, "Mars'a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars'a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda. Çünkü Mars ile dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor.

Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars'a ya da Mars'tan dünyaya dönemezsiniz. Mars'a gitmek isterseniz 3 kişiyle 3 yıl geçireceksiniz." diye konuştu.

Yorumlar
Araştırmacı
Adamlar gidiyor mars a biz gidemiyoruz kars a.(benzin çok pahalı )
Cevapla
Mehmet
Kimsenin marsa falan gittiği yok. Yıllardır şu tarihte marsa aya gideceğiz deyip duruyorlar tarih yaklaşınca da erteliyorlar bilmiyorsan ac bak oku. Bırakın artik eller aya biz yaya saçmalığıni.
murat
siz orda yaşanacak bir üst kurun ben hiç geri gelmemeye de razıyım. dünya yaşanmaktan çıktı
Cevapla
Serhat
O kadar istiyorsan yürü git çöllere uzağa gitmeye gerek yok. Hem orda bin kat uygun sartlar var.
G@kko
Keşke imkânım olada gidem bu ellerden
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.