Bilim & Teknik

NASA paylaştı! İşte Satürn'ün en net fotoğrafı!

NASA, Satürn'ün Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen en net fotoğraflarından birini yayınladı.


Hubble Teleskobu'nun, 20 Haziran 2019 günü, Satürn'ün dünyaya en yakın seviyede olduğu bir anda çektiği fotoğraf, Satürn'ün bugüne dek çekilmiş en net görüntülerinden biri olmayı başarmıştı. NASA'nın yeni yayınladığı bu fotoğraf büyük ilgi gördü.

NASA paylaştı! İşte Satürn'ün en net fotoğrafı!

1990 yılında, Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine fırlatılan ve ismini Amerikalı astronom Edwin Hubble'dan alan Hubble Uzay Teleskobu, 20 Haziran 2019 günü, Satürn dünyaya en yakın seviyedeyken bir fotoğraf çekti. Çekilen bu fotoğraf Satürn'ün bugüne dek çekilmiş en net görüntülerinden biri oldu.

Satürn'ün bu bu net görüntüsünü aşağıda inceleyebilirsiniz.

Etrafındaki halkalar sebebi ile Satürn birçok insan tarafından ayrıca ilgi görmekte ve merak edilmektedir. Güneş Sisteminin Güneş'e yakınlık sırasına göre 6. gezegen olan Satürn, çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Tabi elbette çıplak gözle baktığınızda onu yalnızca iğne ucu kadar bir ışık olarak görebilirsiniz, halkalarını fark etmeniz mümkün olmaz.

Satürn’ün halkalarının ne zaman ve nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak yapılan araştırmaların Satürn’ün halkalarının %90-95 oranında buzdan oluştuğunu gösterdiğinin bilgisini siz değerli okuyucularımız ile paylaşalım.

Yorumlar
ÇORUMLU
bizim çorumdan daha güzel görünüyor.
Cevapla
HÜSMEN
MAŞALLAH ÇOK GÜZEL GEZEGEN UMARIM BURADA KOLONİ KURAR OSURARAK HAREKETİN KEYFİNİ SÜRERİZ GAZ GEZEGENDE GAZLANIR ANCAK
Cevapla
Okan
Harika bir gezegen vallahi. İnşallah burada hayat kurarım. Çocuklarım torunlarım bunu isteyecek...
Cevapla
Yunus Emre
Ertuğrul kardeşim satürn komple gaz olmamakla birlikte birde çekirdeği vardır gazdan oluşan bir gezegenin çekirdeği olamaz ve satürnün aşşağısına inildikçe gaz olan maddeler sıvıya dönmektedir ve sıvınında havada kalması imkansız olacağından satürnde yer vardır ama satürndeki ağır gazlar metan hidrojen gibi maddeler yüzünden gerçekleşememektedir
200 IQ
Şişme yatak alırız şişme yatağıda uzay mekiğine bağladınan oh bitti iş
ertuğrul
Maalesef ki böyle bir şey olamacayak :) çünkü satürn gazlardan oluşur yani gezegende katı bir yer yok bu yüzden de yaşayacak alan yok.Ancak şansınızı marsta deneyebilirsiniz :)
mehmet
bırak adam ne güzel hayal kurmuş..
bahadırhan
ne yazık ki bu gezegen gaz devi üzerinde yaşayacağınız bir alan yok, muhtemelen olsa dahi yer çekiminden dolayı zaten yaşayamazdınız. birçok şey sayabilirim :)
PenguenBey
Harika bir gezegen
Cevapla
şeref
inceledim bişe göremedim...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.