Bilim & Teknik

NASA şok oldu! Dünya'ya düştü!

NASA'nın uzay aracı Dünya'ya düştü! Alev aldığı görülen uzay aracı, görenler tarafından ise göktaşı zannedildi.

NASA şok oldu! Dünya'ya düştü!

Asteroid zannedilen Amerikan Havacılık Uzay Ajansı'nın (NASA), 1964 yılında fırlatılan Orbiting Geophysics Observatory 1 (OGO-1) uzay aracı aradan geçen 56 yıl sonra Dünya'ya düştü.

NASA şok oldu! Dünya'ya düştü!

Amerikan Havacılık Uzay Ajansı'nın (NASA) 1964 yılında Dünya'yı daha iyi gözlemlemek için uzaya fırlatmış olduğu uzay aracı, geçtiğimiz cumartesi günü Güney Pasifik üzerinden Dünya'ya düşerek atmosferde parçalandı.

Orbiting Geophysics Observatory 1 (OGO-1 isimli) bu uzay aracı 1964 yılında fırlatıldıktan sonra radyasyon kuşaklarından geçerek gezegenin etrafındaki manyetik atmosfer alanını inceleyeceği ve yaklaşık iki günde bir Dünya çevresindeki turunu tamamlayacağı bir yörüngeye yerleştirildi.

Atmosfere girdikten sonra yanan uzay aracını çıplak gözle görenler, göktaşı düştüğünü zannetti. Ancak sonraki gözlemler, bunun asteroid değil, aslında insan yapımı bir cisim olduğunu ortaya koydu. 

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, Cumartesi günü Güney Pasifik üzerinden Dünya'ya düşen araç bir hasara neden olmadı. O anlar ise aşağıdaki videoda görüldüğü üzere bu şekilde kaydedildi;

Orbiting Geophysics Observatory 1 (OGO-1) isimli uzay aracı 5 yıl boyunca görev aldıktan sonra, 1969 yılında bilim insanları daha fazla veri elde edemediği için  araç bekleme moduna alınarak görevi durdurulmuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.