Bilim & Teknik

NASA sordu: Ay'a gitseniz yanınıza ne alırdınız?

NASA sosyal medya kullanıcılarına sordu: Ay'a gitseniz yanınıza ne alırdınız?

NASA sordu: Ay'a gitseniz yanınıza ne alırdınız?

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), sosyal medya üzerinde başlattığı kampanya çerçevesinde kullanıcılara “Ay'a gitseniz yanınıza ne alırdınız?" sorusunu yöneltti.

NASA sordu: Ay'a gitseniz yanınıza ne alırdınız?

2024 yılında Ay’a yeniden gitmeyi planlayan ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Artemis Projesi kapsamında Ay'da insanlar için koloni kurmayı hedefliyor.

Ay'a biri kadın olmak üzere iki astronot göndermeyi planlayan uzay ajansı, konu ile ilgili bir sosyal medya kampanyası başlattı ve şu soruyu sordu; ''Ay'a gitseniz yanınıza ne alırdınız?''

Uzay ajansı, "Bu büyük macera için neler hazırlayacağınızı görmekten heyecan duyuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Konu ile ilgili bir sosyal medya kampanyası başlatan uzay ajansı, soruyu yanıtlamak isteyenlerin, cevap ve yorumlarını #NASAMoonKit (NASA Ay kiti) etiketi ile paylaşmalarını istedi.

Ayrıca NASA, kampanyaya katılacaklar için zorluk seviyesi de belirledi. Kampanyaya zorlanmadan katılmak isteyenler, yanına alacakları malzemelerin sayısı ve boyutlarını dikkate almadan özgürce seçim yapabilecekler. Uzman modu adı verilen daha zor bir seviyede yer almak isteyenler ise NASA'nın astronotlar için koyduğu kuralları dikkate almak zorunda kalacaklar.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'na seyahat eden astronotların kişisel eşyaları için yalnızca 12,7 x 20,3 x 5,1 santimetrelik bir alana izin veriliyor. Uzay ajansının belirttiği bu ölçüler, astronotların yanlarına alabileceği eşya sayısını büyük ölçüde kısıtlıyor. Bu durum ise uzman modunu seçen kampanya katılımcılarının son derece seçici olmalarını gerektiriyor.

Peki siz Ay'a gitseydiniz yanınıza ne alırdınız? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
iPhone alırdım aya gitseydim. Karanlıkta foto çekmek
Cevapla
X Artık Biliniyor
Kitap.İnternet yoktur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.