Bilim & Teknik

NASA Türkiye ile ilgili hatayı düzeltti!

Paylaşılan bir fotoğrafta Van Gölü'nü ’Himalayalar’da karla kaplı bir göl’ cümlesi ile duyuran NASA, hatasını düzeltti.

NASA Türkiye ile ilgili hatayı düzeltti!

Sosyal medya hesabında Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafını ’Himalayalar’da karla kaplı bir göl’ diye paylaşan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), tepkiler üzerine bu hatayı düzeltti.

NASA Türkiye ile ilgili hatayı düzeltti!

Yanlış hesap Bağdat'tan döndü ve Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi kısa adıyla NASA, 3.5 yıl sonra yaptığı hatayı düzeltti. Her şey bir NASA astronotu tarafından çekilen ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tarafından 1 Şubat 2015 tarihinde paylaşılan bir fotoğraf ile başladı. Instagram'da paylaşılan bu fotoğrafta Van Gölü'nün ISS'teki astronot tarafından çekilen fotoğrafı yer alıyordu. Ancak fotoğrafın açıklama kısmında 'Himalayalar'da karla kaplı bir göl' ibaresinin kullanılması Türk kullanıcıların tepkisini çekmişti.

Gelen tepkilerle örgütlenen Türk sosyal medya kullanıcıları aradan geçen 3.5 yılın ardından sonuca ulaştı. NASA tarafından ISS hesabı üzerinden yapılan paylaşımın açıklaması değiştirildi ve Van Gölü'nün fotoğrafına 'Bu başlık düzeltilmiştir' ifadesi eklendi. ISS, hatayı bildiren sosyal medya kullanıcılarına da teşekkür etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.