Bilim & Teknik

NASA, Uzay Robotlarını Playstation VR ile Eğitiyor

Playstation VR, NASA'nın Uzay Robotlarını Eğitmek İçin Kullanılıyor

NASA, Uzay Robotlarını Playstation VR ile Eğitiyor

Son dönemin önemli gelişmelerinden biri olan VR, yani sanal gerçeklik, çok sayıda alanda bir şekilde kullanılmaya başlandı. Daha çok oyunlarda görmeye alışık olduğumuz VR için büyük kurumlar da yoğun bir ilgi gösteriyor. NASA, uzaydaki robotların kullanımı ve eğitimi için Playstation VR kullanıyor.

1451232568_playstation-vr-nasa.jpg

NASA, Uzay Robotlarını Playstation VR ile Eğitiyor

NASA ve Sony ile Mighty Morphenaut adnını verdikleri bir projede birlikte çalışıyorlar. Playstation VR ile operatölerin uzaydaki robotların kontrolü üzerine yapılan eğitimlerde kullanılan Playstation VR'ın video izlemek ve oyun oynamaktan daha fazla yetenekleri olduğunu ifade eden NASA yetkilileri bu eğitimle ilgili bir de video yayınladı. 

VR deneyimi ile birlikte, operatörlerin, uzay robotlarını uzaktan kullanarak, bazı görevleri yapma ve güvenli bir şekilde ilerleme konusunda ciddi bir katkısı olacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

NASA uzun zamandır Robonaut projesi üzerinde çalışıyor. Bu proje ile uzaydaki robotların daha yetenekli hale getirilip uzaydaki çalışmalar için insan ihtiyacını azaltmak hedefleniyor. Buradaki amaç ise şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yer alan insanların üstlendiği, tehlikeli ve sürekli tekrara dayalı görevlerin robotlara devredilmesi olarak nitelendirilebilir.

Mighty Morphenaut demosu öperatörün etrafa bakması ve robota görevler ataması gibi işlemler sırasında Playstation VR'dan faydalanıyor. Playstatin VR ile erişim sağlanan robot, öperatör tarafından verilen komutları yerine getiriyor. Buradaki durum ise sinyallerin dünyadan uzaya gönderilen komutların gecikme süreleri konusunda çalışmaların devam ettiği. Demo hayalet el gösterimi yaparak operatörün lag sebepli kafa karışıklığını önlemek hedefleniyor.

NASA tarafından uzun zamandır güvenilirliği test edilen VR teknolojileri uzay ve uzay araştırmalarında ciddi bir yere sahip olacak gibi görünüyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.