Bilim & Teknik

NASA, yeni nesil nesil uzay teleskobunu bir kez daha erteledi!

NASA, gelecek nesil uzay teleskobu James Webb'i erteledi. Detaylar haberimizde!

NASA, Hubble'ın yerine geçecek teleskopu erteledi!

Önümüzdeki yıl Hubble'ın yerine geçmesi planlanan yeni teleskop için yine bir erteleme geldi. NASA, teleskobu fırlatmayı 2020'ye erteledi. 

NASA tarafından yapılan açıklamada, teleskopta tamamlanması gereken görevlerle alakalı yürütülen araştırma sonucu önceden 2019 olarak belirlenen fırlatma tarihinin Mayıs 2020'ye ertelendiği belirtildi.

NASA çalışanlarından Thomas Zurbuchen, yaptığı açıklamada, teleskop hazırlanırken bazı yanlışlar yapıldığını, bunların da işi yavaşlattığını belirtti ve ekledi, Kısacası, bunu uzaya gönderirken tek bir şansımız var, başarısızlık bir seçenek değil. ifadesini kullandı. Hubble'a kıyasla uzayı daha detaylı inceleyecek James Webb Teleskobu'nun dünya dışı yaşamın keşfinde de büyük bir etkiye sahip olması bekleniyor.

Hubble Teleskobu'nun aksine, Dünya'dan 1,6 milyon kilometre uzakta Güneş'in etrafındaki yörüngesinde dönecek olan James Webb Teleskobu ulaşılamaz bir bölgede olacak. James Webb Teleskobu, Hubble'dan elde edilen verilerin de 100 kat fazlasını elde edecek.

NASA, yeni nesil nesil uzay teleskobunu bir kez daha erteledi! - Resim : 1

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.