Bilim & Teknik

NASA'dan 35 bin dolar ödüllü 'uzay tuvaleti' yarışması!

NASA, Ay’da kullanılacak tuvaletlerin tasarımı için 35 bin dolar ödüllü yarışma düzenliyor!

NASA'dan 35 bin dolar ödüllü 'uzay tuvaleti' yarışması!

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Ay’da Kullanılacak tuvaletlerin tasarımı için yarışma düzenliyor. Uzay ajansı yarışmada birinci olan tasarıma 35 bin dolar ödül verecek.

NASA'dan 35 bin dolar ödüllü 'uzay tuvaleti' yarışması!

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kullanılan modelden daha küçük, daha verimli ve daha işlevsel bir tuvalet tasarımını Ay görevinde kullanmak istiyor.

Bu nedenle Ay’a gönderilecek uzay aracındaki tuvaletlerin tasarımı için bir yarışma düzenleyen Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), birinciye 35 bin dolar (yaklaşık 240 bin TL) ödül vaat ediyor. NASA "uzay tuvaleti" yarışma başvuruları 17 Ağustos'ta son bulacak.

NASA'dan 35 bin dolar ödüllü 'uzay tuvaleti' yarışması! - Resim : 1

NASA tarafından yapılan açıklamada Ay'daki yer çekiminin Dünya'nın yer çekiminin yaklaşık olarak altıda biri olmasının vücut sıvılarının yavaş hareket etmesine sebep olduğu bilgisine vurgu yapılarak, tuvaletlerin hem Ay yer çekiminde hem de mikro yer çekimli ortamda çalışmak için tasarlanmasını gerektiği belirtildi.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kazanana 35 bin dolar ödül verilecek olan yarışmanın başvuruları 17 Ağustos’ta sona erecek.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Türkiye niye uzay tuvalet ini tasarlamıyor ki? Madem uzaya gideceğiz şimdiden hazırlanalım
Cevapla
Hello
Keşke nasıl katılacağını gösterseydiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.