Bilim & Teknik

NASA’dan Mars Gezegeni’ne ilişkin bir önemli bir açıklama daha

Eylül ayında yaptığı açılamayla Mars’ta sıvı halde su tespit edildiğini açıklayan Nasa, Kızıl Gezegen’e ilişkin açıklamalarını sürdürdü.


Son dönemdeki açıklamalarıyla bilim dünyasını sarsan ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bu defa Mars atmosferinin akıbetine ilişkin çok önemli bir bulguyu kamuoyuyla paylaştı.

NASA’nın canlı yayında paylaştığı bulgulara göre 22 Eylül 2014’ten bu yana Mars’ın yörüngesinde bulunan MAVEN uzay aracı, bir zamanlar sıcak ve yağışlı çevre koşullarıyla bilinen yaşamı destekleyebilecek nitelikte olduğu varsayılan karbondioksit ağırlıklı atmosferin, milyarlarca yıl önceki Güneş fırtınalarıyla uzaya doğru dağıldığını belirledi.

Kurumun uzay aracı sayesinde ulaşılan bilgilerde, Mars  atmosferindeki gaz, güneş fırtınaları nedeniyle saniyede 100 gram azalıyor ve  uzun zaman içinde bu oran giderek büyüdüğü için ciddi miktarlara ulaşıyor. 

1446789792_1444895050samsung-z3-india-launch.jpg

MAVEN araştırmacıları, milyarlarca yıl önce Güneş, daha genç ve  aktifken Mars atmosferindeki gaz kaybının çok daha fazla olduğunu düşündüklerini  belirtti. Bilim adamları, bu nedenle Mars'taki iklimin milyarlarca yıl önce büyük  gaz kayıpları ile güneş fırtınaları nedeniyle değiştiğini düşündüklerini ifade  etti. 

Astronot ve NASA yöneticisi John Grunsfeld, "Mars'ın bir zamanlar  hayat belirtisi olan sıvı halde su bulunmasını destekleyecek kadar ılık bir  atmosfere sahip olduğu görülüyor" şeklinde bir değerlendirmede bulundu. 

Eylül ayında gelen bulgular Mars’ta sıvı halde su bulunduğunu tespit etmişti. MAVEN, Mars'taki suya neden olduğu konusunda ise henüz kesin bir sonuca ulaşamadı. Ancak bilim insanlarina göre iki ihtimal var: Ya atmosfere kaçtı ya da buzulların altında kaldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.