Bilim & Teknik

NASA'dan tarihi açıklama: Mars'ta sıvı halde su bulundu

NASA merakla beklenen açıklamayı yaptı. Mars'ta sıvı halde su bulundu. Peki bu ne anlama geliyor?

NASA'dan tarihi açıklama: Mars'ta sıvı halde su bulundu

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tüm dünyanın merakla beklediği açıklamayı yaptı. Washington'da düzenlenen ve NASA TV aracılığıyla canlı yayınlanan basın toplantısında NASA'nın Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green, "Mars, geçmişte düşündüğümüzün aksine, kuru ve çorak bir gezegen değil... Mars'ta belli şartlarda, sıvı halde su bulundu" ifadesini kullandı. 

2006'dan bu yana Mars'ın yörüngesinde dönen aracın sağladığı verilere göre Mars yüzeyinde yaz aylarında kanyon ve kraterlerde sıvı halde suya rastlandı. Mars’ta keşfedilen sıvı haldeki su sadece yaz aylarında görülebiliyor. Mars’ın yüzey sıcaklıkları kutup kışı sırasındaki −140 °C, yaz sırasındaki 20 °C arasında değişiyor. Sıcaklığın eksi dereceleri bulduğu dönemlerde sıvı haldeki suyun oluşturduğu mini akarsulara rastlamak mümkün. Sıvı suyun yoğun miktarda tuz bulundurması donma noktasını 0 dereceden daha aşağılara çekiyor.

1443463930_1662.jpg

Mars'ta yaşam sürdürülebilir mi?

Daha önce yapılan araştırmalar Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu ispatlamıştı, ancak sıvı halde keşfedilen su Kızıl Gezegen’de yaşamın sürdürülebilir olması adına en önemli adım olarak gösteriliyor.

NASA şimdilik Mars yüzeyinde görülen sıvı suyun kaynağı tespit edebilmiş değil. Ancak yüzeyde sıvı suyun keşfedilmesi Kızıl Gezegen’i her zamankinden daha gizemli bir hale getirdi. NASA bundan sonraki süreçte Mars’ta sıvı suyun kaynağına ve mikroskobik yaşamın olup olmadığını yönelik araştırmalara yoğunlaşacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.