NASA'dan uzay turizmi adımı! - Page 1

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Uluslararası Uzay İstasyonu'nu 2020'den itibaren turizme açacağını açıkladı. NASA'dan yapılan açıklamada, modülün inşası için merkezi Houston'da bulunan ABD'li uzay donanımları üreticisi Axiom Space şirketinin seçildiğini duyurdu. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Direktör Vekili Robyn Gatens yılda en fazla iki özel seyahat gerçekleştirileceğini söyledi.

NASA'dan uzay turizmi adımı! - Page 2

Açıklamanın devamında, Axiom Space'in üreteceği modülün ISS'in cephesindeki  güverteye ekleneceği ve tamamen özel şirketlerin kullanımına ayrılacağı belirtildi. Modülün ISS'in ticari potansiyelini arttırmayı amaçladığı vurgulandı. Modül önümüzdeki dönemde uzay turistlerine ev sahipliği yapacak. 


Ticari uzay araçlarıyla yörüngeye çıkarılacak uzay turistleri UUİ'de 30 güne kadar kalabilecek.

NASA'dan uzay turizmi adımı! - Page 3

Geçtiğimiz haftalarda NASA JPL öncü mühendisi ve Airspace Experience Technologies (ASX) kurucusu Dr. Anita Sengupta, "Gelecekte ticari uzay seyahati önemli olacak. 100 bin ya da 200 bin dolar ödeyen herkes uzaya gidebilir" demişti. Fakat bu hizmet için istenilen ücret henüz belirtilmedi.

NASA'dan uzay turizmi adımı! - Page 4

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, modülün üretilmesinin ardından Axiom Space ile 2 yılı opsiyonlu 5 yıllık işletme sözleşmesi imzalayacak. Diğer yandan şirket sonraki adımda Dünya yörüngesinde müstakil uzay istasyonu kurmayı hedefliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.