Bilim & Teknik

NASA'nın uzay aracı Juno 4 Temmuz'da Jüpiter'e varıyor

NASA'nın göreve yolladığı Juno, 600 milyon km sonra Jüpiter'e en yakın noktalarda uçuşlar yapacak.


Eğer her şey yolunda olursa 600 milyon km yol katederek Jüpiter'e 37 adet yakın uçuş gerçekleştirecek.

1466510012_pia16118-full.jpg

Fakat Juno için işler hiçte kolay değil.Kendisine verilen görevleri ve deneyleri yapmak için Jüpiter'in acımasız atmosferine girmek zorunda.Jüpiter hızlı dönen bir gezegen.Zira Jüpiter'in bir günü Dünya zamanına göre sadece 10 saat.Bu hızın sonucunda ise atmosferinde yüksek basınçlar ve güçlü manyetik alanlar oluşuyor.Ayrıca Güneş sistemimizin en güçlü radyasyon ortamı da Jüpiter'de.Bu tam tamına 100 milyon diş röngeninin yaydığı radyasyondan daha fazla.

Peki Juno nasıl tasarlandı ?

1466510052_pia16117-full.jpg

Elbette Jüpiter'in bu katı ortamı hesaplanarak tasarlandı.En küçük kablolarından sensörlerine kadar tam bir kozmik savaşçı.Beyni olarak tabir edebileceğimiz ana bilgisayarı ise titanyumdan yapılmış bir kubbe içerisinde.Bu kubbe onun maruz kalacağı radyasyonu 800 kat azaltarak koruyacak.Bu da Juno'nun 20 ay kadar bozulmaması demek.

NASA'nın 2011'de göreve yolladığı Juno, tıpkı geçtiğimiz günlerde Yeni Ufuklar'ın Plüton'dan aldığı bilgileri Dünya'ya ulaştırması gibi kısa süre içerisinde gezegenimize bilgileri gönderecek.

Aşağıda da NASA'nın hazırladığı ve Juno'yu tanıtan videoyu izleyebilirsiniz:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.