Bilim & Teknik

NASA'ya göre dünyaya asteroid çarpacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Bennu isimli asteroidin dünyaya çarpabileceği uyarısında bulundu.

NASA'dan asteroid uyarısı

Zaman zaman dünyayı tehdit eden gökcisimleri ile ilgili uyarılarda bulunan NASA, yeni bir açıklama yaptı. NASA tarafından tespit edilen Bennu adlı asteroidin 2135 yılında dünyaya çarpma riski olduğu açıklandı. 8.8 ton ağırlığında olduğu belirtilen asteroidin nasıl durdurulabileceği konusunda şimdiden çalışmalar yapılmaya başlandı. Planlardan birinin içinde bir uzay aracını asteroide çarptırarak yolundan sapmasını ve dünyayı teğet geçmesini sağlamak da var. 

Asteroid ile ilgili bir başka plan ise uzay aracına nükleer bir bomba yükleyerek asteroidi tamamen yok etmek de yer alıyor. Bennu isimli asteroidin çapının 500 metre olduğu da gelen bilgiler arasında bulunuyor.

NASA asteroidin dünyaya çarpacağını açıklamış olsa da Bennu’nun çarpma ihtimali 2 bin 700’de 1. Yani çok küçük bir ihtimal ile çarpışma gerçekleşecek. Bu küçük ihtimale rağmen bilim dünyası çarpışmanın ciddiye alınmasını ve bu konuda neler yapılabileceğinin düşünülmesi gerektiği konusunda ısrarlı.

Filmlere konu olmuştu

Dünyaya bir gökcisminin çarpması bugüne kadar birçok filme konu oldu. Bunlar arasında Armegeddon, Deep Impact, Polar Storm ve Meteor Storm sayılabilir. 

Yorumlar
sefser
carpma senoryosu sorunu cozmeyecektir. en matiklisi senoryo uzerine bir sekilde iticiler yerlestirerek yonunu degistirmek olacaktir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.