Bilim & Teknik

Neden gözlerimiz fotoğraflarda kırmızı görünür ve bunu nasıl engelleyebiliriz?

Fotoğraf çekildiğimizde gözlerimizin kırmızı çıkma nedenini biliyor musunuz?

Neden gözlerimiz fotoğraflarda kırmızı görünür ve bunu nasıl engelleyebiliriz?

Birçok grup fotoğrafının mahvolmasına neden olan, gizemli kırmızı göz olayı, YouTube'un ünlü kanalı SciShow tarafından açıkladı.

Fotoğraf çektirdiğiniz sırada göz bebeğimizin kırmızı çıkmasının nedeni, gözümünün iç kısmında bulunan kırmızı hücrelerin ışığı yansıtmasıdır. Genellikle karanlık ortamda flash ile çekilen fotoğraflarda gerçekleşen kırmızı göz olayı, irisin göz bebeğinin açıklığını ayarlamak için yeterli zamana sahip olmamasından kaynaklanır. Işık seviyesine göre göz bebeğini büyüten ve küçülten iris, karanlık ortam için büyüttüğü göz bebeğini flash patladığı an küçültemez ve gözün iç kısmında bulunan kırmızı hücrelerin büyük miktarda ışığa maruz kalmasına izin verir. Göz bebeğinden gelen ışığı yansıtan bu hücreler, çok fazla ışığın gelmesiyle kendi rengini yansıtır ve bizim kırmızı/beyaz bir görüntü görmemize neden olurken, göz bebeğimizin de fotoğraf makinesi tarafından kırmızı algılanmasına sebep olurlar.Eğer fotoğraflarda gözünüzün kırmızı çıkmasını istemiyorsanız, fotoğraflarınızı aydınlık bir alanda çekmeyi deneyebilir veya fotoğraf çektirmeden önce bir süre ışığa bakarak göz bebeklerinizin küçülmesini sağlayabilirsiniz (gözünüze zarar vermemek şartıyla).

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.