Bilim & Teknik

New Horizons'tan Plüton Fotoğrafları

New Horizons'tan Plüton Fotoğrafları! Detaylar haberimizde...


Plüton! Gezegen olup olmadığına bile karar veremediğimiz; bir sayıp bir saymadığımız gök cismi. Sokaktan çevirdiğiniz insanların kimi 8 gezegen var, kimi 9 gezegen var der. İşte o arada gidip gelen "birdir" Plüton! O bizim kafamızda git-gel dursun; NASA'nın uzay aracı New Horizons cüce gezegene yaklaştı ve fotoğraflarını çekti...

New Horizons'un çektiği fotoğraflarda ise bırakın gezegeni, buz haline gelmiş su kütlelerini bile görmekteyiz. Üstelik o dışladığımız Plüton'da bulunan mavi gökyüzü de fotoğraflarda oldukça net gözüküyor.

1444418480_pluton-mavi-628x353.jpg

Fotoğrafta da gördüğünüz büyüleyici mavi gökyüzünün oluşmasını bilim insanları Plüton'da bulunan partiküllerin ışığı yayması sonucu olarak açıklıyor. Bu partiküllere de "tholin" ismini uygun gören bilim insanları, renkleri muhtemelen gri ya da kırmızı olan partiküllerin ışığı yayma biçimi nedeniyle mavi bir renge büründüklerini belirtiyorlar.

1444418764_pluto-ice-628x249.jpg

Yukarıda bulunan fotoğrafta ise çok net bir biçimde buz kütlelerini görebilirsiniz. İlginç bir nokta var ki bu buzlar sadece belli bir bölgede bulunuyor ve hiçbir şekilde açığa çıkamıyorlar. Southwest Araştırma Enstitüsü'nden Jason Cook bu durumu Plüton'da bulunan uçucu buzulların kitleler halinde bulunan buzların maskelenmesi nedeniyle suyun açığa çıkamaması şeklinde yorumluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.