Bilim & Teknik

Öğrenciler çok sevinecek! Yaz tatili 4 ay oluyor!

Değişen dünya düzeni ile birlikte eğitim tarafında da köklü değişiklikler yapılmaya hazırlanıyor. Artık yaz tatilinin süresi öğrenciler için 4 ay olacak. İşte konunun detayları.

Öğrenciler çok sevinecek! Yaz tatili 4 ay oluyor!

Eğitim sisteminde köklü değişiklikler olmaya devam ediyor. Şimdi de yaz tatili süresinin değişmesi gündemde. Peki yeni sistem nasıl olacak?

Son birkaç yıl eğitim açısından hayli sancılı geçti. Bu durumun temel sebebi ise 2020 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınıydı. Türkiye’de bu virüs ilk defa 2020’nin Mart ayında görüldü ve okullar hemen tatil edildi. 2020’nin Mart ayından itibaren tatile giren okullar, 2021 yılını da uzaktan eğitimle geçirdi. Nihayet 20212022 yılında yüzyüze eğitime geri dönüldü.

Aslında bu durum sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı kapsayan küresel bir olaydı. Uzaktan eğitim yaygınlaşmasıyla birlikte eğitimde de köklü değişiklikler yaşandı. Görünen o ki önümüzdeki süreçte bu tarz değişiklikler yaşanmaya devam edecek.

Öğrenciler çok sevinecek! Yaz tatili 4 ay oluyor!

Avrupa’da bazı ülkeler yeni eğitim öğretim dönemiyle birlikte yaz tatili süresinin 4 aya çıkarılmasını planlıyorlar. Peki yeni sistem nasıl işleyecek? Avrupa’da da bir çok ülke Haziran ayının ortasında tatile girerken, Eylül ayının ortalarında okulların kapılarını öğrencilere açıyor. İşte bu aylar da tamamen tatile dahil edilecek. Yani Mayıs ayının son Cuma’sı kapanacak olan okullar, Ekim ayının ilk Pazartesi günü açılacak.

Haziran ayının son iki haftası ile Eylül ayının son iki haftası ise uzaktan eğitim ile oryantasyon şeklinde planlanacak. Bu çalışmalara katılım ise zorunlu olmayacak. Bu şekilde öğrencilerin, okula ve okul sonrası tatildeki sosyalleşmesine odaklanılması planlanıyor.

Şimdi asıl soru ise şu. Bu sistem ülkemizde de uygulanabilir mi? Öğrencilerin 15 gün uzaktan eğitim ile yeni öğretmenlerini, yeni sınıf arkadaşlarını tanımaları güzel bir süreç olabilirdi. Sizce yaz tatilinin bir kısmı uzaktan eğitim olmak üzere 4 aya çıkarılması hoş olmaz mıydı? Yorum sizlerin.

Yorumlar
Boşver adımı napcan?
Ya hiç uğraşmayın bence 2 ay yeterli.
Cevapla
Pınar
Gereksiz bir uygulama. 3 bile yaz için fazla. 3 ay yaz olacağına 1 ay yaz tatili olsa diğer iki ay da kışın soguklarinda tatil olsa iyi olurdu
Cevapla
Seni sikerim amcığına soktuğumun orospu çocuğu
Bir 4 ay diyorsun bir 5 hafta diyorsun dengesiz herif.
Cevapla
Adımdan sanane
Jskshekssjksjskdjslabsk güleceğim yoktu
Konu Hakkında Bilgili Kişi
Henüz o seviyelere gelemedik, maalesef ki eğitim ön planda tutulmuyor. İlk eğitim sistemi değişsin, sonra tatile bakarız.
Cevapla
Mahmut
Salın doğaya hayvan tarım sanayi biraz çalıssınlar. Zaten tarım ülkesiyiz sanayide calışacak elaman yok herkes üniverste mezunu. Kim çalışacak. Boş boş gidin geliyolar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.