Bilim & Teknik

Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!

Haziran ayının ortalarında başlayan yaz tatilinin daha erken bir zamana alınması gündemde. Peki tatil süresi uzayacak mı? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!

Ara tatilin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Önümüzde ise yaz tatili var. Peki yaz tatilinde bizleri neler bekliyor?

Öğrenciler şu sıralar ara tatilde. Önümüzdeki ayın hemen başında ikinci dönem start alacak. Ardından Haziran ayının ortasında yaz tatili başlayacak. Bu düzen yıllardır bu şekilde devam ediyor. Fakat mevsimsel geçişlerin artık eskisi gibi olmadığı aşikar bir gerçek.

Özellikle son birkaç yıldır, yaz mevsimi normal periyodunun dışına çıkmış durumda. Genele baktığımızda Haziran ve Ağustos döneminde ısınan havalar artık Mayıs ve Eylül periyoduna sarkmış durumda.

Uzmanlara göre bu durumun temel nedeni ise küresel ısınma. Küresel ısınma ile birlikte mevsimlerde de değişimler meydana geliyor.

Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!

Bu durum bazı Avrupa ülkelerini de harekete geçirmiş durumda. Türkiye ve pek çok ülkenin eğitim sistemini örnek aldığı Finlandiya’da yaz tatilinin 1 ay daha genişletilmesi gündemde. Peki bu nasıl olacak? Yeni tasarıya göre yaz tatili Mayıs ayının son Cuma günü başlayacak ve Eylül ayının son cuması sona erecek.

Bu bağlamda yaz tatili Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayacak. Burada temel unsur öğrencilerin yaz aylarında sosyalleşmelerini ön plana almak. Malum, İskandinav ülkelerinde öğrencilerin sosyalleşmesi herşeyin önünde tutuluyor.

Türkiye’nin eğitimde Finlandiya’yı örnek aldığı biliniyor. Çünkü eğitimde Finlandiya dünyanın 1 numarası konumunda. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Türkiye’de de yaz tatilinin öne alınması olası. Peki sizce de Türkiye’de yaz tatili 4 yıl olmalı mı? Cevabını yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Gül
Çok iyi olur
Cevapla
Meryem Uzerli
Eylül ayında okul başlıyor zaten hazırda bitiyor orda iki ay kalıyor hiç birşeye benzemiyor nasıl geçiyor anlamıyoruz doğru düzgün tatil yapamıyoruz hem Haziran ayı çocuklar için bir eziyet gibi sıcak lütfen bian önce hazırda tatil edilsin
Cevapla
Derya deniz
Kesinlikle çok iyi olur lütfen bian önce bu tatil süresini uzatılsın buna ihtiyacımız var
Cevapla
Bahar gezgin
Çok güzel olur olması gereken de odur
Cevapla
WX5
Evvveeeeeet
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.