Bilim & Teknik

Öğrencilere kötü haber! Yaz tatilinin yarısı eğitime gidecek!

Eğitimde yaşanan aksaklıklar yaz tatilinin kısalmasına ve eğitim süresinin uzamasına zemin hazırladı. Peki yeni düzenleme nasıl gerçekleşecek? İşte konunun detayları.

Öğrencilere kötü haber! Yaz tatilinin yarısı eğitime gidecek!

Malum son dönemde eğitim tarafında bir çok aksaklık yaşandı. Bu aksaklıklar sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada öğrencileri olumsuz etkiledi. Pandemi dönemi eğitime büyük bir yara verdi. Tam toparlanma aşamasına girilmişken bu sefer de Türkiye deprem gerçeği ile yüzleşti.

Bilindiği üzere deprem yüzünden tüm yurtta eğitime 2 hafta ara verilmişti. Hatta bu ara deprem bölgelerinde daha da uzun bir döneme yayıldı. Her ne kadar şimdilik eğitim tam anlamıyla başlamış olsa da kayıp haftaların telafi edilmesi çok da kolay olmayacak. Peki bunun üzerine herhangi bir formül düşünülüyor mu?

Öğrencilere kötü haber! Yaz tatilinin yarısı eğitime gidecek!

Bilindiği üzere daha önce okulların daha geç kapanacağı söylentileri bir hayli yüksek sesle dile getirilmeye başlamıştı. Özellikle veliler bu söylem için MEB’e yoğun bir baskı kurdu. Öğrenciler ise durumun aksini düşünüyorlar. Yani veliler okulların daha geç kapanmasını, eğitimin uzamasını isterken, öğrenciler ise okulların zamanında kapanmasını ve tatilin kısaltılamamasını istiyorlar.

Görünen o ki her iki tarafı da mutlu edecek bir formül ortaya çıkacak. MEB eksiklerin uzaktan eğitim videoları ile tamamlanması için harekete geçmiş. En azından söylentiler bu yönde. Dileyenler bu videolar ile eksiklerini tamamlayabilecekler. Ayrıca öğretmenler de öğrencilerin hangi videoları izlediklerini takip edebilecek. Bu konulardan öğrenciler sorumlu olacaklar. Eğer öğrenciler tüm videoları izlerlerse tatilin önemli bir bölümü hatta neredeyse yarısı eğitimle geçecek. Elbette bu zorunlu bir durum değil. En azından sosyal medyadaki söylentiler ve dedikodular bu yönde.

Şimdilik velilerin istediği gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Nedense bir çok veli okulun ve hatta okul saatlerinin uzamasında fikir birliği yapıyorlar. Öğrenciler ise tam tersi bir düşünceye sahip. Sizce yazın eksik günler için okul uzatılmalı mıydı? Yorum sizlerin.

Yorumlar
Çelen
Ne eğitim be çocuk lar 3 cü sınıfa gelmiş okuma yazma bilmiyor. Maalesef.
Cevapla
Yasemin
Kesinlikle eğitim uzatılması, ara tatiller, 15 tatil ve depremden dolayı 2 hafta tatil, Mayıs ayında seçim dahil 4 gün daha tatil çocukların bütün eğitimleri yarıda kaldı ve bütün dikkatleri dağıldı, konular yarım yamalak 3.sınıftaki çocuk okuma bilmiyor, durum böyleyken hâlâ tatil derdindeyiz...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.