Bilim & Teknik

Ölümcül HIV virüsünü insan DNA’sından silinmesinde mutlu sona ulaşıldı!

İddialara göre ölümcül virüslerin insan hayatını tehdit etmesinin önüne geçildi.


Bilim dünyasının mucizelerine tanık olmaya devam ediyoruz. Daily Mail‘in haberine göre, bilim insanları pek çok hastanın yaşamını değiştirecek bir gelişme kaydederek insan DNA’sından HIV virüsünü silmeyi başardı.

Philadelphialı araştırmacılar gerçekleştirdikleri deneyde, Cas9 adlı DNA kesici enzimi kullanarak virüsü hücreden kesip çıkarmış, bunun üzerine hücrenin gen onarım mekanizması devreye girerek genomun boştaki uçlarını bağlamış. Sonuçta da ortaya virüssüz bir hücre çıkmış. Üstelik bu yöntem sayesinde belirtileri fark edilmeyen latent enfeksiyonların da tedavi edilebileceği düşünülüyor.

Eskiden, HIV insan hücresini bir kez ele geçirdi mi çıkarılmasının bir daha mümkün olmayacağı, dolayısıyla hastanın ömrü boyunca tıbbi tedaviye mahkum olacağı düşünülüyordu. Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen bu araştırma, HIV-1 virüsünün insan hücrelerinden silinmesini sağlayan ilk başarılı girişim. Yöntemin herkese uygulanabilecek bir tedaviye dönüşmesi yıllar sürecek olsa da, tünelin ucundaki ışığı görmüş olmak dahi pek çok hasta ve yakınları için umut verici.

Kaynak:Log

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.