Oruç tuttuğunuzda vücudunuzda neler olur?

Bugün itibari ile Dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayı başladı. Peki 30 gün boyunca oruç tutan bir kişinin vücudunda ne gibi değişiklikler yaşanıyor? Haberimizde oruç'un vücuda faydalı etkilerini sizler için derledik.

Ramazan, son yıllarda Kuzey Yarımküre'deki ülkelerde günlerin daha uzun, havaların ise daha sıcak olduğu yaz dönemine denk geliyor. Norveç gibi bazı ülkelerde ise her gün 20 saate yakın oruç tutuluyor.

Peki oruç tutmak sağlığı nasıl etki ediyor? 30 gün oruç tutan bir insanın vücudunda neler oluyor?

İnsan bedeni, "oruç" tuttuğunu son öğünden 8 saat sonra kavrayabiliyor. 8. günden 15. güne kadar vücut oruca alışıyor. 


İşte Oruç'un vücuda faydalı etkileri;

İlk günler oruç tutmak nasıl etkiliyor?


İnsan bedeni, "oruç" tuttuğunu son öğünden 8 saat sonra kavrayabiliyor. Yani bağırsaklar son öğünde alınan tüm besin maddelerini tamamen sindirdiği zaman. Vücut bir sonraki aşamada enerji ihtiyacını karşılayabilmek için karaciğerdeki ve kaslardaki glikoza yöneliyor.


Glikozu tükettiğinde de bir sonraki enerji kaynağı, vücuttaki yağlar oluyor. Yağların yakılması kilo vermemize, kolesterol seviyemizi düşürmemize ve diyabet riskini azaltmamıza yardımcı oluyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.