Otomobilde neden midemiz bulanır ve bulantıdan nasıl kurtulunur?

Çoğu kişinin şikayetçi olduğu yol tutması sorununun asıl nedenini biliyor musunuz?

Otomobilde neden midemiz bulanır ve bulantıdan nasıl kurtulunur?

Otomobille seyehat eden kişiler, hayatlarında en az bir kere mide bulantısı yaşamıştır. Oldukça yaygın olan bu sorun, otomobilde birşey okumaya çalıştığınızda veya herhangi bir cihazınızdan oyun oynadığınızda da ortaya çıkar. Peki bu sorunun asıl nedenini hiç merak ettiniz mi?

Science of Us, nörolog Dean Burnett ile yaptığı röportajda bilim insanına bu soruyu yöneltti. Dean Burnett'ın açıklamasına göre otomobilde veya diğer araçlarda mide bulantısı yaşamamızın nedeni, beynimizde bulunan Thalamus isimli bölge. Thalamus, vücudumuzdaki farklı sensörlerden gelen verileri değerlendirmekle görevli. Otomobil yolculuğu yaptığımız sırada otomobilin sallanmasıyla birlikte hareket olduğunu algılayan denge sensörleri, Thalamus'a bu şekilde mesaj gönderiyor. Öte yandan kas ve göz sensörleri, hiçbir şeyin sallanmadığını, her şeyin durduğunu söyleyen iletimler yapıyorlar. Bu durumda Thalamus, sensörlerden gelen sinyallerin uyuşmadığını fark ediyor ve savunmaya geçiyor.

1471266938_53420896.jpg

(Thalamus)

Geliştirdiğimiz evrimsel bir özellik sayesinde Thalamus, sensörlerin bazılarının bozulmuş olabileceğini, yani zehirlenmiş olabileceğimizi düşünüyor. Beynimiz de bu düşüncesinden ötürü zehri vücuttan atmak için harekete geçiyor ve midemizin kasıtlı olarak bulanmasına neden oluyor. Yani araç ile yolculuk yaptığımız sırada kusmamızın nedeni, beynimizin zehirlendiğini düşünmesi.

1471266961_indir-1.jpg

Eğer yolculuk yaptığınız sırada bulantı yaşamak istemiyorsanız yolu izleyin ve hatta arabayı kullandığınızı düşünün. Beyin, içerisinde bulunduğu aracın kontrolünü ele aldığını düşünürse nereye gideceğini bilir ve sensörlerinden gelen verileri buna göre değerlendirmeyi başlar. Bu nedenle ne kadar uzun otomobil kullanırsa kullansın, hiçbir şoförün yol tutmasına bağlı olarak midesinin bulandığını görmezsiniz.