Bilim & Teknik

Ozon tabakası sonunda iyileşiyor!

Ozon tabakasında var olan incelmenin kaybolmaya başlayacağı bekleniyor.


Daha önce bilim insanları Dünya'yı adeta çepeçevre koruyan Ozon'un Antartika üzerlerindeki kısmının inceldiğini açıklamıştı.Bu incelme 2015'te 2000 yılına oranla 4 milyon kilometrekare kadar.

1467383090_ozone.jpg

Bu incelmenin en büyük sebebi ise dünya üzerindeki kimyasal kullanımın artış göstermesiydi.Neyse ki 2000 yılında elde edilen verilerden sonra muhtemel felaketlere karşı zararlı kimyasalların kullanılmasının seviyeli bir şekilde azaltılması yönünde önlem alınmıştı.

1467383176_ozoneholenasa.jpg

Ozon tabakasının incelenmesi ilk olarak İngiliz bilim insanları tarafından 1980'de gerçekleştirildi.Daha sonra ABD'li bir bilim insanının yaptığı araştırma CFC yani cloroflorocarbon gazının Ozon'a zarar verdiğini gösterdi.Bu gaz ise sıklıkla spreylerde ya da soğutma sistemlerinde(buzdolabı ve klima gibi) kullanılıyordu.1987'de kabul göre Montreal protokolü ile CFC gazlarının kullanımının azaltılmasına dair önlemler alınmaya başlanmıştı.

1467383267_ozone460.jpg

Bu gazların atmosferdeki sahip olduğu ömür 50 ila 100 sene arasında değişmekte.Sonuçta bu gazların seviye seviye kullanımının azaltılması Ozon tabakasındaki inceliğin alan olarak azalmasını sağlayacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.