Bilim & Teknik

Patlamayan bataryalar geliyor! (Video)

Yapılan çalışmalar nihayet meyvesini vermiş görünüyor.

Patlamayan bataryalar geliyor! (Video)

Lityum-iyon bataryalar modern teknolojinin en önemli parçalarından biri olmasına rağmen bazen ağır hasarlara sebep verebiliyor. Eğer bir lityum-iyon bataryalar delinme veya şarj, deşarj sırasında patlarsa yangına sebep olabilir. Hatta ölümlere ve yaralanmalara varan sonuçlar doğurabiliyor.

1392335990_img20140214002537.jpg

Bu yaşanan olayların önüne geçmek için çalışmalar çoktan başlamış bulunuyor. 2013 yılından beri yüksek ısıya dayanıklı ve patlamayan bataryalar üzerinde çalışan Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi bilim adamları patlamayan lityum-iyon batarya ürettiklerini dile getirdiler. Bu başarılarının ne kadar gerçekçi olduğunu göstermek isteyen araştırmacılar yüksek ısıya maruz bıraktıkları bataryanın verdiği performansı videoya çekmişler. 

Şaşırtıcı olan ise geliştirdikleri bataryanın 625 derece sıcaklığa dayanabilmesi gerçekten ilginç görünüyor. Görünen o ki bu teknoloji yakın zamanda otomobil, uçak, cep telefonu ve bilgisayarlarda kullanılabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.