Bilim & Teknik

Plüton'un karanlık tarafı görüntülendi

Plüton'a bir de Güneş almayan tarafından bakın


14 Temmuz 2015 tarihinde nasanın New Horizons(Yeni Ufuklar) isimli araştırma robotu plüton'a en yakın konumuna geldiğinde üzerinde yer alan multispektral görsel görüntüleme kamerası sayesinde bazı görüntüler yakaladı.

Yeni Ufuklar robotu bu fotoğrafları plütona 13,400 mil yani kilometre olarak 21,550 km uzaklıktayken çekti.Uzay aracı tarafından bakıldığı zaman Güneş'in cüce gezegenin arkasında kalması sebebiyle ufuk görüntüsü yüksek fazlı bir açıyla elde edildi.

1465641557_1.jpgFotoğrafta Güneş ışığının Plüton'un kompleks ve puslu katmanlarını nasıl aydınlattığını, güneyde Sputnik Planum(Plüton'da bolca buzlu yüksek bir yayla)'un buzlu kısımlarını, Norgay Montes olarak bilinen dağları ve aynı zamanda fotoğrafın üst kısmında Plütonun sanki bir hilali andırdığını da görebilirsiniz.Aslında bu fotoğraf Plüton'un bulutlara sahip olabilmesi ihtimaliyle ilgili yeni bir umut vaadediyor.1465641721_buzlu-vadi.jpg

Bu fotoğrafta da Plüton'un buzlarla kaplı büyük vadisini görebilirsiniz

Son olarak NASA yetkilileri New Horizons araştırma robotunun şu anda cüce gezegene uzak yörüngelerde hareket ettiğini ama yine de yüksek kalitelerde fotoğraf ve önemli veriler gönderdiğini söylediler.Yetkilelere göre New Horizons önümüzdeki sonbahar boyunca yeniden veri gönderecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.