Bilim & Teknik

Prezervatiften sonra bir ilk! Erkek doğum kontrol hapı üretildi

ABD'de erkeklerin kullanabileceği bir doğum kontrol hapı üretildi.

Libidoyu koruyor sperm aktivitesini düşürüyor

Milyonlarca kadın onlarca yıldır en yaygın doğum kontrol yöntemi olan hapları kullanıyor ve birçok kadın bu kontrolün kendi ellerinde olmasından memnun ancak bazı kadınlar sağlık nedenleri ile bu hapları alamıyor veya farklı nedenlerden ötürü almayı tercih etmiyor. Şimdiye kadar kullanılan haplar hep kadınlar için üretilmişti. ABD’de yapılan bir araştırmada erkeklerin kullanabileceği bir doğum kontrol hapı üretildi.

webtekno'dan Emre Ömer Zehir'in haberine göre 11-beta-MNTDC adlı ilaç, ilk aşamada 40 erkek denek üzerinde denendi. Faz 1 testleri sonucunda güvenli ve tolerans gösterilebilir bulunan ilaç, doğum kontrolünde yeni bir dönem başlatacak.

Los Angeles Biyomedikal Araştırma Enstitüsü (LA BioMed)’den erkek üremesi biyologu Christina Wang, araştırmalarına göre bu hapın iki hormonal aktiviteyi birleştirdiğini ve libidoyu korurken sperm aktivitesini azalttığını açıkladı.

Klinik testler için Wang ve ekibi 40 sağlıklı erkeğin katıldığı bir test yaptı.

28 gün boyunca bu katılımcılardan 30’una çeşitli dozlarda ilaç verildi. Kalan 10 erkek ise placebo olarak adlandırılan etkisiz ilaçlardan aldı.

11-beta-MNTDC (Tam adıyla 11-beta-metil-19nortestesteron-17-beta-dodesil karbonat) adlı ilaç, testesteronun hem spermleri engelleyen hem de hormon dengeleyici bir versiyonu üzerine geliştirildi.

Sperm üretimini durduruyor

Hormonal dengeleyici özellik sayesinde vücudun geri kalanındaki erkeklik özellikler korunurken sperm aktivitesinin azaldığı açıklandı. İlk klinik testlere göre ilaç, hipotezik olarak sperm üretimini durduruyor.

Katılımcılar ciddi bir semptom ya da klinik sorun yaşamadılar ancak sperm üretimi için gereken LH ve FSH adlı hormonlarında azalma tespit edildi. Yine de bu deneyde ilacın etkisinden ziyade sağlıklı olup olmadığı kontrol edildi. Bazı erkeklerde hapın baş ağrısı, yorgunluk, sivilce gibi yan etkileri oldu.

Katılımcılardan ikisi sertleşme problemi yaşadı

Cinsel anlamda ise 5 erkek libidolarında ufak değişmeler olduğunu, iki erkek ise sertleşme problemi yaşadıklarını belirtti. Hormon bazlı ilaçların yan etkileri olması normal ve doktorlar bu yan etkileri ‘hafif’ olarak nitelendirdi.

Sonuçlar umut verici olsa da araştırmacılar, 11-beta-MNTDC gibi ilaçların piyasaya çıkmasına daha zaman olduğunu ve yapılması gereken çalışmalar olduğunu belirtiyor. Verilen tahmini tarih ise 10 yıl sonrası.

Araştırmanın sonuçları, New Orleans’daki ENDO 2019’da açıklandı.

Yorumlar
Varmı Almanya Da
Bu iş sakat
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.