Bilim & Teknik

Rize'de yeni bir balık türü keşfedildi!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, solucan benzeri bir balık türü keşfetti!


Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, solucan benzeri balık türü keşfetti. Dere dokuz gözlüsü olarak adlandırılan tür, Balık Müzesi'nde sergilenmeye başladı. RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, Rize'nin İyidere Deresi'nde sürdürdükleri çalışmalar sırasında farklı bir balık türüne rastladılar.

Solucana benzeyen türün dünya bilim literatüründe bulunmadığı tespit edildi. Sadece bu bölgede yaşadığı ortaya çıkan ve Dere dokuz gözlüsü olarak adlandırılan tür, 350 farklı türü barındıran Balık Müzesi'nde sergileniyor.

Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Cüneyt Kaya, keşfedilen balık türünün neslinin tükenme tehlikesi altında olduğunu belirterek, Fakültemiz tarafından, Rize'ye endemik olan "Deredokuz gözlüsü"adı verilen solucan şeklinde ilkel bir balık türü keşfettik. Bu tür sadece Rize ili İyidere ilçesindeki İyidere boylarında görülüyor. Ancak, hidroelektrik santral projeleri nedeniyle balık türünün nesli ciddi anlamda tükenme tehlikesi altında dedi.

Fakültelerinin bugüne kadar 35 yeni balık türü tanımladığının da altını çizen Cüneyt Kaya;

Yeni bir tür tanımlarken o cinse ait özellikleri çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu uzun bir süreç gerektiriyor. Yeni bir türü ortaya çıkarmak için o türün diğer canlılarını incelemek ve onlardan farklı özellikleri olduğunu ispat etmek gerekiyor. Uluslararası hakemlerden bunlar test ediliyor, ya geçiriliyor ya da reddediliyor. Bu şekilde bir yeni türün tanımlanması 1.5 yıl sürebiliyor. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.