Rize'lilerin üstün zekası yine şaşırttı! - Page 1

Uzmanlar, ilginç buluşlarıyla ünlü Rize'de bir okul açılması gerektiği görüşünü taşıyor. Bu buluşların daha iyi değerlendirilmesi ve Türkiye'ye katkıda bulunulması için...

Rize'lilerin üstün zekası yine şaşırttı! - Page 2

Makaralı düzenekle kışın yere yatırılan minare, yaz mevsiminde insanların yaylaya çıkmasıyla birlikte yine aynı yöntemle kaldırılıyor.

Rize'lilerin üstün zekası yine şaşırttı! - Page 3

Meşeköy sakinlerinin yaz aylarında çıktığı 2 bin 100 metre rakımlı Karzavan Yaylası’nda inşa edilen tek katlı cami için, üst üste konulan çelik varillerin birleştirilmesi ile 7 metre uzunluğunda minare yapıldı.

Rize'lilerin üstün zekası yine şaşırttı! - Page 4

Ancak kış şartlarının zorlu geçtiği yaylada çığ tehdidi ile yıkılma riski taşıyan minare sorun oldu. Bunu üzerine köylüler, ’Ancak Rize’de olur’ dedirtecek ilginç bir çözüm geliştirdi. Elle çevrilebilen makaralı bir sistem ile çelik tel bağlanan minare, kış aylarında çığdan korunması için yere yatırıldı, yaz geldiğinde de yine aynı sistemle kaldırıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.