Bilim & Teknik

Robot Sophia vize alarak bir ilke imza attı!

Dünyanın vatandaşlık alan ilk robotu Sophia'nın artık vizesi de var.  İşte detaylar!

Robot Sophia vize alarak bir ilke imza attı!

Dünyanın vatandaşlık alan ilk robotu Sophia'nın artık vizesi de var. 

Suudi Arabistan'dan vatandaşlık alan ve tarihe, nüfus cüzdanına sahip ilk robot olarak geçen Sophia, Bakü Ulsulararası Havalimanı'nda vize alarak bir kez daha tarihe geçti. Elektronik vizenin sahibi olan Robot Sophie, bir konferanta konuşma yapmak için geldiği Azarbeycan'dan sonra dünya turuna devam edecek.

2016 senesinde tanıtılan Sophia'ya Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilmiş, böylelikle Sophia dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu ünvanını almıştı. 

Peki robot Sophia nasıl ortaya çıktı? Robot Sophia, Hanson Robotics’in beyin takımı tarafından geliştirdi. Bu insansı robot yaratılırken hedeflenenler; insanları rahatsız etmeyecek bir görüntüye ve gerçek insanlara hitap edebilecek estetiğe ve bütünleşik sosyal duyarlılığa sahip olması.

Robot Sophia vize alarak bir ilke imza attı!

Yapay zeka Sophia’nın bu kadar çok ilgi çekmesinin en önemli sebebi, insanların sorduğu sorulara esprili ve zekice yanıtlar vermesi. Sophia’nın yapay zekası ve görünümü o kadar büyük bir titizlikle planlandı ki; sorulan sorulara gülümsemesi, insanların yüz ifadelerini anlaması, konuşurken göz teması kurması ve yüzleri tanıması ile herkesi kendine hayran bıraktı.

Tüm bu çalışma ve şovlar ise sadece popülerliğin bir parçasına sahip olmak. Başka bir amaç ve neden yok kısacası sevgili Teknolojioku takipçileri.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.