Bilim & Teknik

Robot teknolojisi korkutuyor! [Video]

Robot teknolojisi akıl almaz bir hızla ilerliyor.

Robot teknolojisi korkutuyor! [Video]

Robot teknolojisi akıl almaz bir hızla ilerliyor. Bilim kurgu filmlerindeki robot istilalarını hayal edip endişelenmek için henüz çok erken ancak Harvard’dan çıkan projeyle artık robotlar herhangi bir yönlendirme olmadan kendi kendine hareket edebiliyor.

Robotların bağımsız ama kontrollü olarak hareket etmesi üzerine yapılan çalışmalar aslında çok yeni değil. Ancak Harvard’da gerçekleştirilen bu çalışma bin robotun birbirini kontrol ederek hareket edebildiğini gösteriyor. Böylesine kalabalık bir grubun karmaşık şekiller yapması ve sürekli birbirlerini kontrol etmesi gelecekte geliştirilebilecek robotların da habercisi durumunda. Bozuk para boyutlarındaki mini robotlar, üstlerinde bulunan kızılötesi ışın yayan çipler aracılığıyla haberleşiyor.

1408129012_img20140815214833.jpg

Mini titreşim sensörleriyle hareket eden robotlar birbirlerinin çalışıp çalışmadığını da kontrol ediyor. Herhangi bir aksaklık durumda bir diğer robot çalışmayanın yerini alarak planlanan şekli tamamlıyor. Şimdilik oldukça zararsız görünen bu çalışmanın gelecekteki etkisi nasıl olur dersiniz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.