Bilim & Teknik

Robotların futbol maçını gördünüz mü?

Robotlar İstanbul'da maç yaptı.

Robotların futbol maçını gördünüz mü?

Futbol artık robotlarla da oynanabiliyor. Hatta İstanbul’da bile robotlar maç yaptılar. Almanya Büyükelçiliği'nin organizasyonu ile Boğaziçi Üniversitesi ve Bremen Üniversitesi'nin robot futbol takımları, İstanbul'da gösteri maçı yaptı.

2014: Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı etkinlikleri çerçevesinde Rahmi M. Koç Müzesi'nin ev sahipliği yaptığı robotların yaptığı maçtaki amaç gençleri bilim ile teknolojiye teşvik etmek.

Boğaziçi Üniversitesi'nin "Cerberus" robot futbol takımı ile Bremen Üniversitesi'nin "B-Human" adlı robot futbol takımı, robotlara özel hazırlanan özel sahadaki maçlarını gerçekleştirdi. Onar dakikalık iki ayrı devrede yapılan robot futbol maçını, Bremen Üniversitesi takımı 7-0 kazandı.

Bilimsel çalışmalara dikkati çekmek için böyle bir etkinlik yapıldığını söyleyen ve organizasyonla ilgili bilgi veren Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Levent Akın, "Yapay zekaya ve bilimsel çalışmalara ilgi sağlamak amaçlı bir gösteri. Herkes futbolu biliyor ve robotların da bunları yapabildiklerini gösterebilmek için önemli bir etkinlik" olduğunu söyledi.

1412085931_365537.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.