Bilim & Teknik

Rönesans Rezidans müteahhidinin ifadesi ortaya çıktı

Deprem sonrası çok konuşulan Rönesans Rezidansın müteahhidinin ilk ifadesi belli oldu. İşte detaylar.

Rönesans Rezidans müteahhidinin ifadesi ortaya çıktı

Depremde pek çok bina yıkıldı hatta önemli bir kısmı adeta tuzlu buz oldu. Ancak en çok konuşulan binaların başında Rönesans Rezidans geliyordu. Yıkılan 16 katlı apartmanın müteahhidi olan Mehmet Yaşar Coşkun ise yanına almış olduğu önemli bir miktarda parayla yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandı. Cennetten bir köşe diye satılan binanın yerle bir olması sonrasında gözaltına alınan Mehmet Yaşar Coşkun’un ilk ifadesi ise ortaya çıktı.

Rönesans Rezidans müteahhidinin ifadesi ortaya çıktı

Ortaya çıkan detaylara göre Coşkun, deprem sonrasındaki görüntünün aksine binanın sağlam olduğunu savundu. Coşkun’un ifadesi şu şekilde:

"Rönesans Rezidans 4 blok, 249 bağımsız bölüm ve alt katta iki otoparktan oluşuyor. 2011'de yapımına başlanan bina, 2013’te tamamlandı. İki yıllık inşaat sürecinde herhangi bir sıkıntı çıkmadı, kazasız bir şekilde inşaatı bitirdik. Bina 10 yıldır kullanımdaydı, bu süre zarfında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Binada sonradan herhangi bir esaslı değişiklik yapılmadı, mevzuatta öngörülen tüm işlemleri yerine getirdik. Biz betonarme kaba inşaatını İstanbul merkezli Yapı İnşaat isimli firmaya vermiştik. Hatırladığım kadarıyla bu firma da iki ortaklıydı.”

“Rönesans Rezidansın neden yıkıldığını ben de bilmiyorum. Rönesans Rezidansın zemin etüdü yapılmış ve sağlam durumdaydı. Tüm ruhsatları alındı, hem belediye hem yapı denetim firması tarafından bizzat yerinde gerekli numuneler alınmak suretiyle gerekli incelemeler yapıldı, kontrolleri sağlandı. Bu aşamalarda hiçbir sıkıntı çıkmadı. Hatta biz Rönesans Rezidansı inşa ederken yapımını aşama aşama fotoğraf ve video kaydına aldık.”

“Bunların bilgisayarlarda kayıtlı olduğunu düşünüyorum. Temin edebilirsem bilahare ibraz edeceğim. Rönesans Rezidans ile ilgili aklıma gelen tek bir şey var; depremin dalga boyunun bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm depremlerden farklı olması diye düşünüyorum. Ayrıca deprem yeryüzüne çok yakın birkaç kilometrelik mesafede olduğu için de yıkım olmuş olabilir. 6 Şubat'ta art arda iki deprem yaşandı. İkinci deprem, merkez üssü Elbistan olan deprem daha şiddetli bir depremdi. Ben deprem uzmanı değilim bu söylediklerim tahmine dayalı değerlendirmelerimdir.”

“Sadece yan yatmıştır. Usule ve fenne uygun olarak yapılmayan binalar depremden sonra tuzla buz olmuştur, çökmüştür. Bizim binamız sadece yan yatmıştır. Herhangi bir çökme olmamıştır. Bu kadar büyük bir depreme ve yan yatmasına rağmen bina dağılmamış ve ana iskeleti sağlam kalmıştır. Bu da binanın sağlam yapıldığını göstermektedir. Bu aşamada tutuksuz yargılanmak istiyorum."

Yorumlar
Emine
Valla keşke bu ara hiç acil masa deprem an ve an bekleniyo derken çok korkuyorum gundz olsa okadr çocuk kendi cogumuzda dahi Allah korusun çok korkuyorum
Cevapla
nur
yan yatmışmış utanmaz birde üstünü ört uyusun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.