Bilim & Teknik

Rus uzay aracı düştü!

Yaşanan bir arıza sonucu düşüşe geçen Rus uzay aracı, Pasifik Okyanusu'na düştü.

Rus uzay aracı düştü!

Geçtiğimiz haftalarda Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen Rus kargo aracı Progress M-27M kontrolden çıktığını ve dünyaya doğru düşüşe geçtiğini sizlere duyurmuştuk. Sonunda beklenen oldu ve Rus uzay aracı atmosferde yanmaya başlayarak okyanusa düştü.

1431159165_img20150509111020.jpg

Rus uzaycılık kurumu Ruskosmos'un tüm çabalarına rağmen kontrol altına alınamayan uzay aracının günlerdir nereye çarpacağına dair komplo teorileri üretilmişti. Ruskosmos'tan yapılan resmi açıklamada, Progress M-27M'in 2,5 tonluk yüküyle birlikte atmosfere girdiği ve büyük bir kısmının atmosfere girdiği sırada yok olduğu, bazı ufak parçaların ise Pasifik Okyanusu'na düştüğü bilgisine yer verildi.

Düşen parçaları bulmak için çalışmalar başlatan Rus yetkililer uzaydaki arızanın Soyuz roketinden kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Öte yandan arızanın nedeni hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.