Rusya Uzay İstasyonu ile ilgili kritik karar verildi!

NASA, Rusya'nın 2028 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) kalmayı resmen kabul ettiğini duyurdu.

Rusya Uzay İstasyonu ile ilgili kritik karar verildi!

Roscosmos Genel Müdürü Yuri Borisov, daha önce ülkenin 2024'ten sonra kendi uzay istasyonunu inşa etmeye odaklanabilmek için ISS'den çekildiğini söylemişti. Yine de "2024'ten sonra" oldukça belirsizdi ve Roscosmos yetkilisi Sergei Krikalev bile bunun 2025, 2028 veya 2030 anlamına gelebileceğini söylemişti. Şimdi, Rusya'nın ne zamana kadar ortak kalmaya niyetli olduğuna dair daha kesin bir fikrimiz var. ABD, Japonya, Kanada ve ESA'ya (Avrupa Uzay Ajansı) katılan ülkeler ISS'yi 2030'a kadar çalışır durumda tutmayı kabul etmiş durumdalar.

ABD ve diğer ülkeler Ukrayna'nın işgalinin ardından Rusya'ya yaptırım uyguladıktan sonra, eski Roscosmos direktörü Dmitry Rogozin ajansının batılı meslektaşlarıyla çalışmayı bırakmasıyla ilgili tehditte bulunmuştu. Rogozin o tarihte, "Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer projelerdeki ortaklar arasındaki normal ilişkilerin yeniden kurulmasının ancak yasa dışı yaptırımların tamamen ve koşulsuz olarak kaldırılmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum."

Rusya Uzay İstasyonu ile ilgili kritik karar verildi!

Roscosmos artık diğer ISS ortaklarıyla işbirliğini sürdürmeyi kabul etmiş olsa da, Rusya ile ABD arasında daha Ukrayna'nın işgali başlamadan önce artan gerilim, NASA'yı Rusya'nın uzay istasyonundan ayrılma olasılığına hazırlanmaya sevk etti. NASA ve Beyaz Saray'ın, Rusya'nın aniden ayrılması durumunda astronotları istasyondan çekme ve ayrıca, uçan laboratuvarı yörüngede tutan Rus iticileri olmadan ISS'yi çalışır durumda tutma planları yaptığı bildirildi.

Özel uzay şirketlerinin yardım için çağrıldığı bildirildi ve önceki bir raporda Boeing'in, Rusya'nın iticileri olmadan ISS'yi nasıl kontrol edeceğini bulmak için bir mühendis ekibi kurduğu belirtildi. Kalan ISS ortaklarının 2028'den sonra bu olasılıklardan herhangi birini kullanıp kullanmayacağı ve uzay istasyonunu çalışır durumda tutmak için özel bir uzay şirketinin devreye girip girmeyeceği belli değil. Bununla birlikte, NASA ve diğer uzay ajanslarının ayı keşfetmek için Alçak Dünya Yörüngesinden ayrılmaya hazırlandıklarını belirtmekte fayda var.