Bilim & Teknik

Samsung IoT İçin İşletim Sistemi Yapacak

Internet of Things kavramı Samsung'un iştahını kabartıyor


Son dönemlerin en gözde teknoloji gelişmelerinden biri olan Internet of Things (IoT) yani Nesnelerin İnterneti kavramı, üretici firmaların, büyük veri konusunda çalışmalar şirketlerin ve daha nicesinin işthını kabartıyor. Bu firmalardan biri de Samsung. Samsung'un kendine has IoT işletim sistemi yapacağı iddiaları ortaya çıktı.

1459005678_samsung-logo.jpg

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

Samsung'un donanım tarafında, işlemci, bellek, panel ve kamera sensörü gibi bileşenleri ürettiğini biliyoruz. Yazılım tarafında ise özellikle Bada ve Tizen gibi girişimleri de oldu. Yani kısacası firmanın bir ürünü oluşturan her şeyin üreticisi olma gibi bir hedefi var. 

Bu hedefin radarına, Internet of Things kavramı da dahil oldu. Akıllı evler, akıllı arabalar derken, internet bağlantısı ile milyonlarca cihazın birbiriyle iletişim kuracağı bir döneme doğru hızla ilerliyoruz. Özelikle, 4.5G ile başlayan ve dünya genelinde 5G ile ultra düşük gecikme değerleriyle nesnelerin interneti kavramı tam anlamıyla olgunlaşmış olacak. 

Bu çalışmalar sürerken, Samsung'un da IoT için kendi işletim sistemini yapacağı ortaya çıktı. Hakkında detay olmayan bu gelişmenin resmi duyurusunun ise önümüzdeki ay San Francisco'da düzenlenecek olan Samsung Developer Conference ile yapılması beklenirken bu işletim sisteminin IoT real-time operating system (RTOS) yani gerçek zamanlı işletim sistemi olarak duyurulacağı söyleniyor. 

 
                              
          
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.