Bilim & Teknik

Samsung Wonder Material ile mobil dünyayı yeniden şekillendirecek

Yeni bulunan Wonder Material hem dayanıklılık hem esneklik ile fark yaratıyor.

Samsung Wonder Material ile mobil dünyayı yeniden şekillendirecek

Samung ile Apple arasında mobil patenetler ile ilgili davalar sürerken Samsung bu kez öyle bir açıklama yaptıki tüm dünyanın gözü bir anda Samsung cephesine döndü. Akıllı telefonların sağlamlığı ve malzeme kalitesi son zamanlarda en çok konuştuğumuz konuların başında geliyor. Özellikle Samung ürünlerin malzeme kalitesi yada kalitesizliği ile ilgili hem sektör çalışanları hemde tüketiciler büyük firmayı acımasızca eleştiryorlar.

Samsuıng ise bu eleştirilere "plastiğin daha hafif, daha ince ve daha ucuz" olduğunu söyleyerek eleştirilere göğüs geriyor ama Samsung tarafından yapılan açıkllamaya göre bu elemnet telefonlarda ve giyilebilir cihazlarda kullanılırsa tüm eleştirilerin sonu geleceğini söyleyebilriiz.

Yeni bulunan elementin adına Samsung Wonder Material diyor. Bu materyalin bir kağıttan tam bir milyon kat daha ince olduğu dile getirilirken Graphen tarzı dizilim ile (yani karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isim) bu materyalin yüksek bükülebilirlik ve çelikten çok daha güçlü bir yapıya ulaşabilceği öngörülüyor.

İşte Graphen yapısı

1396686418_graphen-2.jpg

Bu materyalin cep telefonlarında ve giyilebilir cihazlarda kullanılıp kullanılmayacağını önümzdeki yıllarda göreceğiz ama bu materyalin en önemli özelliği sağlamlığ ve bükülebilirliği değil. 

İşlemcilerin içinde hareket eden elektronların hareket kabiliyetleri ve hızı işlemcinin altında kullanılan silikon katman tarafından sağanır. Wonder Material ise normal bir silikona göre tam 100 kata kadar daha fazla elektron haretketi sağlayabiliyor. İşte bunun sayesinde daha güçlü işlemcilerin ve yüksek hız sağlayan fiber kabloların çağ atlayacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.