Bilim insanlarının çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve beklenmeyen sonuçların eseri olan birbirinden ilginç buluşları sizler için haberimizde derledik.


İşte şans eseri bulunan 10 İcat;

Coca Cola


Mucit: John Pemperton
Tarih: 1885
Kaza: Koka özü ve şarap karışımından şurup


İlaç sektöründe çalışan John Pemperton, koka özü ve şarap karışımından bir şurup üzerinde çalışıyordu. Mucit bu buluşunu daha sonraları baş ağrısını gideren karışım olarak satmaya başladı. 1885 yılına gelindiğinde, Atlanta'da alkol satışı yasaklandı, Pemperton bu şurubun içine karbonatlı su ekledi ve soda benzeri bir hal almasını sağladı. Coca-Cola bu şekilde ortaya çıktı.

Kalp Pili


Mucit : Wilson Greatbatch
Tarih : 1958
Kaza : Yanlış parçayı çıkartması.

Mühendis Wilson Greatbatch, 1958 yılında Cornell Üniversitesi'nde kalp seslerini kaydeden bir cihaz üzerinde çalışıyordu. Yaptığı cihazdan yanlış parçayı çıkaran Wilsongerekli enerjiyi cihaza verdiğinde, icadı normal bir kalp gibi çalışmaya başlamıştı. Yeni cihazını 1960 yılında bir insanın kalbine yerleştirmeden önce hayvanlar üzerinde denedi ve ince ayarlarını yaptı.

Patates Cipsi


Mucit : George Crum
Tarih : 1853
Kaza : Müşteriye kızmaktan dolayı

Bir lokantada çalışan George Crum, 1853 yılında 
müşterilerine patates kızartmasını sunmaya hazırlanıyordu. Müşterilerinden biri gelen patatesleri kalın buldu ve "daha ince daha kızarmış" olarak istediğini 
belirtti. Crum bunun üzerine sinirlenip, patatesleri inanılmaz derecede ince 
kesip, kupkuru olana dek kızarttı. Şefin şaşırtan bir şekilde müşteri bu halini 
çok beğendi ve patates cipsi bu şekilde ortaya çıktı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.