Bilim & Teknik

Şarj sorununa güneş enerjili çözüm!

Fransız SunPartner Grubu telefonlarınıza güneş enerjili şarj teknolojisi sunuyor.

Şarj sorununa güneş enerjili çözüm!

1080p ekran ve dört çekirdekli işlemciler ile günümüz mobil cihazları çok güçlü ve her açıdan yenileniyor. Ancak ne yazık ki bu yeniliklere pil ömrü yetmiyor ve akıllı telefonların pil ömrü sadece bir gün gidebiliyor.

Bugünün cihazları tek şarjla sadece bir gün dayanabiliyor ve daha uzun süreli bir şarj için pillerin büyük olması gerekiyor. Ancak daha büyük bir pil daha ağır ve daha kalın olacağı için üreticiler pil boyutunu küçültmek zorunda kalıyorlar.

1371379047_android-battery.jpg

Üreticiler sürekli pil ömrünü uzatacak teknolojiler üzerinde çalışıyor ancak bu da biraz zaman alacak gibi görünüyor. Ancak bunun yerine Fransız SunPartner Grubu mobil cihazlarınız için başka bir şarj teknolojisi sunuyor. Güneş enerjisinin kullanıldığı bu teknolojide şeffaf ekran paneli sayesinde pil daha güçlü oluyor.

Şu anda SunPrtner üreticileri bir dizi ekran teknolojisi üzerinde çalıştıklarını ama bu teknolojinin şu anda test aşamasında olduğunu ve 2014’ün başlarında piyasada olabileceğini duyurdular. Peki bu teknoloji nasıl çalışır?

1371379061_sunpartner-screen-tech.jpg

Şirket şeffaf film yerine üzerinde güneş hücreleri şeritleri bulunan film kullanıyor. Opak olan çizgiler gözle görülmüyor. Bu teknoloji telefonun pil ömrünü yüzde 20 uzatacak. Her ne kadar büyük bir oran olmasa da pil teknolojisinde önemli bir ilerleme olarak görülüyor.

Tabii bir soru işareti de mobil kullanıcıların akıllı telefonlarını direk güneş ışınlarına maruz bırakıp bırakmayacağı yönünde oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.