Seçimler artık E-sandık'dan yapılacak! - Page 1

HEDEFİMİZ TÜRKİYE’NİN SEÇİMİNİ HIZLI YAPMAKTIR

Büyükçekmece TÜYAP Fuar Merkezi'nde HAVELSAN standında ürünü tanıtan İsmail Göktaş, 7 senedir Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), seçim sistemlerinin yazılımlarını yaptıklarını ifade etti. Göktaş, "Biz seçimlerde elektronik bir sandık üretmeye karar verdik ve bu projeyi 2010 yılında başlattık. Projeyi 2013 yılında tamamladıktan sonra tanıtımına başladık. e-sandık projesinin amacı sandıkta seçmenler tarafından elektronik ortamda yapılmasını sağlamaktır. Oy pusulası, dijital bilgi kullanılarak hazırlanıyor ve normal bir oy pusulasından hiçbir farkı yok. Bu dijital bilgiler seçmen ve sandık bilgilerini içeriyor. Bu sistem ile hem geçersiz oyları engellemeyi hem de 5-10 dakika içinde Türkiye genelindeki tüm sandıkların sayılabileceğini iddia ediyoruz. Hedefimiz Türkiye'nin seçimini elektronik hale getirerek hızlı yapmaktır” dedi.

Seçimler artık E-sandık'dan yapılacak! - Page 2

CİHAZ SAYIMI KENDİ İÇİNDE YAPACAK

Uygulamanın güvenliği ile ilgili bilgi veren Göktaş, seçim süresince cihaz çalışırken herhangi bir internet bağlantısı bulunmayacağını belirterek şöyle konuştu:

Seçimler artık E-sandık'dan yapılacak! - Page 3

“Yani cihaza dışarıdan herhangi bir müdahale olmayacak. Cihaz sayımı kendi içinde yapacak. Oy verme işlemi bittikten sonra sandık kurulu başkanı, bina sorumlusu ve memur üyelerin şifreleri girilerek sonucu merkeze gönderilme prosedürü gerçekleşecek. Burada da güvenlik önlemlerimiz var. Biz seçim sisteminin kullanılacağı güvenli bir internet hattı üzerinden sonuçları merkeze göndereceğiz. Sonuçların gönderilmesiyle sistem kendini kapatacak. “

Seçimler artık E-sandık'dan yapılacak! - Page 4

TÜRKİYE’DE 5-10 YIL SONRA ELEKTRONİK SEÇİM YAPILACAK

Estonya, Brezilya, Fransa ve ABD'de elektronik seçim başarıyla yapıldığını vurgulayan Göktaş, şöyle devam etti:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.